ASF. Rolnicy muszą przestrzegać bioasekuracji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
17-12-2019,16:05 Aktualizacja: 17-12-2019,15:11
A A A
Sztab kryzysowy walczący z zagrożeniami związanymi z afrykańskim pomorem świń (ASF) skierował apel do rolników. Przypomina im, że dużą rolę w zwalczaniu choroby odgrywa wiedza i przestrzeganie zasad bioasekuracji. 
 
W skład sztabu kryzysowego wchodzi Lubuska Izba Rolnicza, Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Lubuskie Forum Rolnicze.
 
Jego celem jest likwidacja zagrożeń i zwalczanie ASF. W tym celu jest potrzebna wiedza, działalność a także zachowanie samych rolników. 
 
Z prac sztabu, a także z wniosków Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wynika, że skuteczność zwalczania ASF jest ograniczana bardzo niską wiedzą na temat tej choroby i jej zwalczania.
 

ASF rozprzestrzenia się w woj. wielkopolskim i nie tylko

Służby weterynaryjne poinformowały o nowych przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Choroba została potwierdzona w woj. lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim.    Wirus ASF został wykryty w kolejnych próbach...
Eksperci podkreślają również, że część rolników i producentów trzody chlewnej, nie wykonuje zarządzeń Ministra Rolnictwa związanych z wymogami bioasekuracji.
 
Członkowie sztabu kryzysowego apelują do rolników o stosowanie się do zasad wymaganych w przypadku chowu trzody chlewnej, zgłaszanie służbom przypadków padłych dzików i przestrzeganie zasad chowu świń w strefach związanych ze zwalczaniem ASF.
 
Proszą również o pomoc w likwidacji ”dzikich” stad trzody chlewnej bez wymaganej rejestracji oraz przestrzeganie zasad uboju gospodarczego i komercyjnego, zaniechanie odwiedzania sąsiednich hodowli bez przestrzegania zasad bioasekuracji, wchodzenia do lasu, kontaktów i udział w polowaniach, a także o współpracę z pracownikami Powiatowego Inspektoratu Weterynarii i samorządami w zakresie zwalczania ASF.
 
Eksperci dodają, że ta choroba staje się problemem ogólnopolskim a jej zwalczanie zależy od nas wszystkich i wymaga sprawnego działania ze strony Ministra Rolnictwa i jego służb.
 
Przypominają oni rolnikom, że skuteczna walka z ASF opiera się na czterech podstawowych elementach wśród, których jest zabezpieczenie biologiczne stad, redukcja populacji dzików do możliwie najniższego poziomu, zbieranie i utylizacja padłych dzików oraz świadomość społeczna.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA