ASF puka do kolejnego województwa. Samorządy już działają

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-12-2018,17:50 Aktualizacja: 05-12-2018,18:14
A A A

Afrykański pomór świń stoi u bram powiatu opatowskiego w woj. świętokrzyskim. Tuż za Wisłą, nieopodal Annopola, znaleziono padłego dzika, którego - jak wykazały badania - zabił wirus ASF.

Włodarze gmin w powiecie mają świadomość problemu. - Na obecną chwilę nie ma u nas choroby. Niestety, obawiam się, że to nieuniknione, iż w końcu się pojawi. Pozbyć się jest tego szalenie trudno - uważa Tomasz Kamiński, wójt gminy Tarłów w rozmowie z "Echem Dnia".

asf, ministerstwo rolnictwa, afrykański pomór świń, trzoda chlewna

ASF. Nowe nakazy i zakazy wprowadzone przez ministerstwo rolnictwa

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej informuje o zmianie rozporządzenia w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju...

- Jesteśmy cały czas w kontakcie z kołami łowieckimi. Lekarstwem będzie sanitarny odstrzał dzików. Populacja ich jest i tak już mała, ale na przykład w okolicach Dorotki, nad Wisłą, mają doskonałe warunki do życia - dodaje.  

- Zostaliśmy poproszeni przez powiatowego inspektora o poinformowanie mieszkańców. Rozwiesiliśmy informację o zagrożeniu na wszystkich tablicach ogłoszeniowych. Mówimy o tym na spotkaniach. Chodzi o to, by mieli świadomość kryzysu - mówi z kolei Paweł Rędziak, zastępca burmistrza Ożarowa.

Na każdą ewentualność gotowe są też okoliczne koła łowieckie. - Populacja dzika jest u nas bardzo zredukowana. Współpracujemy z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Opatowie. Próbka pobrana od zwierzęcia jest w ciągu 24 godzin przesyłana na badania laboratoryjne - informuje Grzegorz Jelonek, łowczy Koła Łowieckiego Pustułka w Ożarowie.

Według informacji służb weterynaryjnych, w powiecie opatowskim funkcjonuje 441 gospodarstw utrzymujących 28 681 świń, a w strefie żółtej (objęte zagrożeniem gminy Ożarów i Tarłów) 68 gospodarstw z 9953 sztukami świń - podaje dziennik.

Inspekcja weterynaryjna dokonała 70 kontroli w gospodarstwach. Niestety, wskazano błędy w hodowli: brak dezynfekujących mat ochronnych, zabezpieczeń budynków, ściółki i pasz przed zwierzętami dzikimi i domowymi innymi niż świnie.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

źródło: "Echo Dnia"

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA