ASF - przedstawiciele branży chcą zaostrzenia zasad bioasekuracji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
30-01-2018,14:00 Aktualizacja: 30-01-2018,12:43
A A A
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) wciąż rozprzestrzenia się na terenie naszego kraju. W związku z tym organizacje producentów, przetwórców oraz lekarzy weterynarii skierowali pismo do Jacka Boguckiego sekretarz stanu w MRiRW, w którym zgłosili swoje wnioski i postulaty związane ze zwalczaniem choroby - poinformował Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Organizacje branżowe w swoim piśmie podkreślają, że skuteczna walka z ASF będzie możliwa w przypadku, gdy podstawowy program bioasekuracji obejmie obszar całego kraju i będzie on dotyczył wszystkie gospodarstwa, które zajmują się produkcją świń.
 
program bioasekuracji, hodowla trzody chlewnej, świnie, asf, lekarze weterynarii, nik, ministerstwo rolnictwa

Nowe zasady bioasekuracji będą obowiązkowe dla wszystkich

Zasady bioasekuracji, będą dotyczyć wszystkich producentów trzody chlewnej w kraju i będą obowiązkowe. Oznacza to, że rolnik będzie musiał spełnić wymogi, albo zrezygnować z produkcji świń - poinformowała Ewa Lech, wiceminister rolnictwa....
Gospodarstwa, które nie wprowadzą zasad bioasekuracji powinny zrezygnować z produkcji w zamian za otrzymaną rekompensatę. 
 
W opinii specjalistów konieczne jest opracowanie kompleksowego programu działań w przypadku drastycznego pogorszenia się sytuacji związanej z występowaniem wirusa ASF, zwłaszcza na terenach intensywnej hodowli, czyli w woj. wielkopolskim lub kujawsko-pomorskim.
 
Organizacje branżowe powinny mieć dostęp do raportów dotyczących dochodzeń epizootycznych, dzięki czemu będą mogły zdobyć i rozpowszechnić informacje o źródłach zakażeń. Wnioski z raportów pozwolą także na lepsze zabezpieczenie ferm przed zakażeniem.
 
Ich zdaniem konieczna jest likwidacja szarej strefy w obszarze produkcji wieprzowiny. Wnioskują oni, aby na czas zwalczania wirusa ASF wszystkie uboje odbywały się w zarejestrowanych ubojniach na zasadach usługi.
 
program bioasekuracji, hodowla trzody chlewnej, świnie, asf, lekarze weterynarii, nik, ministerstwo rolnictwa

Program bioasekuracji był skuteczny. Ministerstwo odpiera zarzuty NIK

Program bioasekuracji wprowadzony w powiatach, gdzie wystąpił ASF był skuteczny - zapewnia Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa. Podkreślił, że tam, gdzie program był realizowany nie było nowych ognisk tej choroby. Najwyższa Izba Kontroli w...
Domagają się również, aby wszyscy producenci trzody chlewnej otrzymali w formie pisemnej jasne zasady bioasekuracji oraz procedury postępowania w przypadku podejrzenia stada o zakażenie, a także informacje dotyczące terminów i zasady płatności odszkodowań i rekompensat. 
 
Branża wnioskuje również o zmianę przepisów dotyczących przyznawania rekompensat za nieutrzymywanie świń dla producentów, którzy posiadają do 300 sztuk w jednym stadzie.
 
Ich zdaniem należy również zwiększyć wynagrodzenia inspektorów weterynaryjnych oraz wprowadzić zmiany w wieloletnich planach łowieckich z uwzględnieniem zwalczania wirusa ASF w populacji dzików. 
 
Wszystkie odstrzelone dziki w strefach ASF i do 50 km od strefy ochronnej do czasu utylizacji powinny być składowane w kontenerach chłodniczych.
 
Specjaliści wnioskują także o uruchomienie nowych laboratoriów, które odciążą PIWet w Puławach i skrócą czas oczekiwania na wyniki badań. 
 
Pismo organizacji branżowych znajdziesz tutaj
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu