ASF. Handlarze nielegalnie sprzedawali prosięta zakażone wirusem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-08-2016,16:00 Aktualizacja: 12-08-2016,15:02
A A A

Przestrzeganie zasad bioasekuracji, nadanie powiatowym lekarzom weterynarii większych uprawnień, więcej policji na drogach Podlasia oraz sprowadzanie posiłków w postaci lekarzy spoza województwa. Rząd oraz inspekcja weterynaryjna walczą z afrykańskim pomorem świń w Polsce.

Główny lekarz weterynarii ostrzega że za roznoszeniem wirusa stoi nielegalny handel. Nie wiadomo, czy chorych prosiąt nie było więcej. Jak informuje TVP 1 w sprawę zamieszanych jest już dwóch pośredników działających przy granicy z Białorusią.

trzoda chlewna, podlasie, asf, afrykański pomór świń, asf u świń

Kolejne ognisko ASF u świń. Jest apel do rolników i hodowców trzody

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do rolników i hodowców trzody chlewnej, by nie kupowali świń o niewiadomym pochodzeniu i wdrożyli w gospodarstwach zasady bioasekuracji. Ma to związek z kolejnymi ogniskami afrykańskiego pomoru...

Handlarze mieli nielegalnie kupować prosięta ze strefy zagrożonej obecnością wirusa i sprzedawać je nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej. W rozmowie z TVP 1 główny lekarz weterynarii Włodzimierz Skorupski poinformował, że trwają właśnie zatrzymania wszystkich osób związanych z nielegalnym handlem prosiąt.

Główny lekarz weterynarii apeluje do rolników z Podlasia i Lubelszczyzny o niekupowanie prosiąt niewiadomego pochodzenia, ponieważ w ten sposób można wirusa przenieść do własnego gospodarstwa. Z kolei służby weterynaryjne cały czas proszą hodowców o przestrzeganie zasad bioasekuracji, a przede wszystkim zamykanie chlewni i uniemożliwienie zwierzętom kontaktu z dzikami.

- Gdyby wszyscy rolnicy przestrzegali programu bioasekuracji, podstawowych punktów bioasekuracji, nie byłoby tych problemów o których dzisiaj mówimy - mówił dla TVP 1 Włodzimierz Skorupski, główny lekarz weterynarii.

dziki, asf, kzp-ptch, trzoda chlewna

Zwalczanie ASF wymaga utworzenia sztabu kryzysowego

W Polsce mamy już sześć ognisk afrykańskiego pomoru świń oraz 106 przypadków występowania tej choroby u dzików. Niestety sprawdza się czarny scenariusz i ASF coraz bardziej dynamicznie się rozwija. Zwalczanie ASF jest trudne, a...

Ministerstwo rolnictwa już zmienia prawo o postępowaniu na obszarze podwyższonego ryzyka czyli tam, gdzie wirus jest lub może się pojawić. Jak informuje TVP 1 wkrótce powiatowi lekarze weterynarii otrzymają większe uprawnienia. Będą oni mogli nakazać myśliwym całkowity odstrzał dzików oraz ustawienie mat dezynfekcyjnych zarządcy drogi.

- Musimy wprowadzić zmiany w rozporządzeniu jeśli chodzi o wprowadzenie obowiązku stosowania czy wydawania świadectw zdrowia dla świń które będą wywożone ze strefy żółtej tzw. ochronnej - mówiła dla TVP 1 Ewa Lech, wiceminister rolnictwa.

Na Podlasie wkrótce zostanie wysłanych dodatkowo 50 lekarzy weterynarii. Mają oni pomóc w opanowaniu choroby. Więcej ma być także policji na drogach tego województwa.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu