Zwalczanie ASF wymaga utworzenia sztabu kryzysowego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-08-2016,10:55 Aktualizacja: 09-08-2016,20:12
A A A

W Polsce mamy już sześć ognisk afrykańskiego pomoru świń oraz 106 przypadków występowania tej choroby u dzików. Niestety sprawdza się czarny scenariusz i ASF coraz bardziej dynamicznie się rozwija.

Zwalczanie ASF jest trudne, a związane z tym zadania dotyczą wielu dziedzin jak weterynaria, kontrola granic, ochrona środowiska, czy transport. Nie mogą być one skutecznie sterowane z poziomu jednego ministerstwa czy departamentu. Dlatego zarząd Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej apeluje do ministra rolnictwa o utworzenie międzyresortowego sztabu kryzysowego do zwalczania ASF w Polsce.

- Apelujemy więc do Pana Ministra o wyjście z inicjatywą i zaproponowanie utworzenia sztabu kryzysowego złożonego z przedstawicieli resortów rolnictwa, środowiska, spraw wewnętrznych, infrastruktury i finansów koordynowanego przez Prezesa Rady Ministrów. Z naszej strony zapewniamy gotowość wspierania sztabu kryzysowego i włączenia się do jego prac jeżeli uzna to Pan Minister za stosowne - czytamy w oświadczeniu związku.

asf, afrykański pomór świń, świnie, podlasie

Wykryto szóste w kraju ognisko ASF u trzody chlewnej

W gospodarstwie w gminie Mielnik (Podlaskie) wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) - poinformował w komunikacie Główny Inspektorat Weterynarii. To szóste ognisko tej choroby u trzody chlewnej w Polsce. Wszystkie wykryto w...

Hodowcy trzody chlewnej, którzy należą do KZP-PTCH przypominają, że jz podobnym apelem zwrócili się wcześniej do premiera Donalda Tuska i premier Ewy Kopacz. Nie został on przez nich potraktowany poważnie.

Ogniska i przypadki ASF potwierdzają tylko, że występuje coraz więcej dróg przenoszenia wirusa i coraz większy teren staje się zagrożony. Ponadto oddalają one możliwość przywróceni eksportu polskiego mięsa wieprzowego i przetworów poza granice UE.

- Do tej pory, a minęło już prawie dwa i pół roku od wystąpienia pierwszych przypadków ASF u dzików, nie udało się zmniejszyć ich populacji, a strefy: zagrożenia, z ograniczeniami i ochronna ulegają powiększaniu - czytamy w oświadczeniu związku.

Pismo zarządu KZP-PTCH w sprawie utworzenia międzyresortowego sztabu kryzysowego można znaleźć TUTAJ.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA