ASF dotarł do Irlandii Północnej w kiełbasie z Azji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-07-2019,15:00 Aktualizacja: 16-07-2019,15:12
A A A

DNA wirusa afrykańskiego pomoru świń zostało wykryte w nielegalnie przywiezionej do Irlandii Północnej kiełbasie wyprodukowanej w Azji.

Służby celne pracujące na lotniskach w Irlandii Północnej, jak informuje portal Pig Progress, w czerwcu przejęły w sumie ponad 300 kg nielegalnie przywiezionego do tego kraju mięsa.

Departament rolnictwa Irlandii Północnej (Northern Irish Department of Agriculture, Environment and Rural Affairs (DAERA) potwierdził, że część mięsa trafiła do badań w kierunku wykrycia DNA wirusa ASF.

ognisko ASF, wirus ASF, trzoda chlewna, eutanazja i utylizacja świń

ASF potwierdzony w kolejnym gospodarstwie w woj. lubelskim

Wirus afrykańskiego pomoru świń został potwierdzony w kolejnym gospodarstwie w Polsce. Tym samym służby weterynaryjne poinformowały o 19 ognisku ASF w tym roku. Ognisko afrykańskiego pomoru świń numer 19 stwierdzono w gospodarstwie, w którym...

Badania zostały przeprowadzone w instytucie Agri-Food and Biosciences Institute (AFBI). Po otrzymaniu ich wyników rzecznik DAERA potwierdził, że w niektórych produktach, konkretnie w kiełbasie pochodzącej z Azji, została stwierdzona obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Departament rolnictwa Irlandii Północnej podkreśla, że odkrycie materiału genetycznego wirusa ASF w przywiezionym na teren tego państwa mięsie nie wpływa na status kraju odnośnie afrykańskiego pomoru świń oraz nie zagraża tamtejszej populacji trzody chlewnej.

Badania potwierdzające obecność w mięsie DNA wirusa ASF stanowią jednak podstawę do tego, żeby służby celne wzmocniły tego typu kontrole aby zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Przedstawiciel weterynarii w departamencie rolnictwa DAERA dr Robert Huey, jak informuje portal Pig Progress, przy tej okazji przypomniał, że przywożenie do kraju nielegalnie pozyskanego mięsa w bagażu jest zabronione.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu