ASF. 30 nowych przypadków i 47 martwych dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-06-2018,16:35 Aktualizacja: 01-06-2018,16:41
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 30 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 21-27 maja 2018 r. Służby weterynaryjne znalazły 47 martwych zwierząt, w tym sześć odstrzelonych.

Zdecydowanie mniejsza liczba odstrzelonych dzików w porównaniu do padłych zdaniem inspekcji weterynaryjnej nie wynika z faktu, że nie jest prowadzony odstrzał tych zwierząt.

- Należy pamiętać, że my informujemy jedynie o osobnikach zakażonych. W zależności od regionu średnio około 60 proc. dodatnich sztuk stanowią dziki padłe, a zaledwie 1,5 proc. odstrzelone. Stąd wynika ta dysproporcja - tłumaczy Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii.

asf, wirus asf, ognisko asf, tuczniki

Przestrzega zasad bioasekuracji, ale stracił ponad 40 tysięcy złotych

Producent tuczników we wrześniu ubiegłego roku znalazł się kilometr do ogniska afrykańskiego pomoru świń. W efekcie tylko na samej sprzedaży tuczników stracił ponad 35 tysięcy złotych. Sylwester Rzewuski z miejscowości Pniewiski w...

Najwięcej przypadków w okresie od 21 do 27 maja 2018 r. tym razem wystąpiło w woj. mazowieckim.

Przypadki ASF tradycyjnie odnotowano również w pozostałych trzech województwach, w których jest obecna choroba tj. w warmińsko-mazurskim, lubelskim i podlaskim.

Najbardziej liczny przypadek wystąpił w woj. lubelskim we wsi Wólka Petryłkowska położonej w powiecie chełmskim w odległości 13 km od granicy z Ukrainą. Służby weterynaryjne znalazły tam siedem padłych sztuk.

Wirus ASF jest najbardziej aktywny w ciepłe miesiące. Służby weterynaryjne apelują o to, aby rolnicy, zwłaszcza na terenach na których występuje ASF, zachowali szczególną ostrożność i w związku z rozpoczętymi pracami polowymi nie przenieśli tego patogenu do swojego gospodarstwa. Więcej na informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA