Pryszczyca. Zwalczanie i monitoring choroby u dzikich zwierząt
Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW informuje, że w Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Stabilna sytuacja występuje również na Słowacji i na Węgrzech.
Komisja Europejska rozszerzyła obszary objęte ograniczeniami oraz przedłużyła środki związane ze stwierdzeniem ostatniego ogniska pryszczycy na Węgrzech do 30 maja 2025 r.
Główny Inspektorat Weterynarii przekazał wojewódzkim lekarzom weterynarii do stosowania "Procedurę zwalczania i monitorowania pryszczycy u zwierząt dzikich z gatunków wrażliwych oraz zwierząt z gatunków wrażliwych utrzymywanych w ośrodkach odizolowanych".

Pryszczyca. Hodowcy mogą pobrać praktyczny poradnik bioasekuracji
Rekomendacja działań powstała po konsultacjach z Polskim Związkiem Łowieckim oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska i będzie wdrażana w maju, po spotkaniach informacyjnych organizowanych we wszystkich województwach.
Za gatunki wrażliwe wśród zwierząt dzikich, które mają być objęte monitoringiem i zwalczaniem choroby w razie jej wystąpienia uznaje się parzystokopytne zwierzęta z rodziny jeleniowatych (sarny, jelenie, daniele, łosie, muflony, żubry) oraz dziki.
Pryszczyca u dzikich zwierząt nie stanowi istotnego zagrożenia dla tych populacji, jednak zwłoki dzików stanowić mogą długotrwały rezerwuar wirusa.
W ramach monitoringu bada się wszystkie zwierzęta z gatunków wrażliwych na obszarze zagrożenia pryszczycą (padłe, odstrzelone oraz po wypadkach komunikacyjnych), a za obszar zapowietrzony, tj. strefę objętą zakażeniem, uznaje się obszar w promieniu min. 10 km od ogniska choroby.
Monitoringiem należy objąć osobniki w obszarze do 60 km od obszaru zapowietrzonego (np. w granicach administracyjnych powiatu i powiatów przyległych) albo na terenie obwodu łowieckiego i obwodów przyległych.
Informację o konieczności wzmożonej obserwacji terenów wchodzących w skład obwodów łowieckich pod kątem stwierdzenia upadków jeleni, danieli, saren, łosi i dzików wystosował do wszystkich kół łowieckich również Polski Związek Łowiecki.
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)