Pryszczyca. Hodowcy mogą pobrać praktyczny poradnik bioasekuracji
Główny Inspektorat Weterynarii opracował nową publikację pt.: "Praktyczny przewodnik bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących parzystokopytne zwierzęta gospodarskie".
Autorami przewodnika są lekarze Inspekcji Weterynaryjnej, a redakcję merytoryczną powierzono zastępcy głównego lekarza weterynarii, lek. wet. Jakubowi Kubackiemu.

Pryszczyca w kolejnym gospodarstwie na Węgrzech. Jest 5. ognisko choroby
Wersja robocza publikacji została udostępniona przez Główny Inspektorat Weterynarii oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dystrybucja wersji drukowanej rozpocznie się po świętach.
Przewodnik zawiera wytyczne dla gospodarstw utrzymujących parzystokopytne zwierzęta gospodarskie.
Przewodnik został opracowany w oparciu o "Dobre praktyki w gospodarstwach mleczarskich", przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa i Międzynarodową Federację Mleczarską, i "Zasady bioasekuracji gospodarstwa rolnego utrzymującego bydło" opracowane przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Ostrołęce.
Podczas prac przy przewodniku wykorzystano także wytyczne głównego lekarza weterynarii odnośnie zasad bioasekuracji gospodarstw utrzymujących zwierzęta w odniesieniu do ochrony przed pryszczycą (ang. FMD – foot and mouth disease).
Wytyczne opisane w przewodniku stanowią zbiór dobrych praktyk i zasad ochrony biologicznej zwierząt, które od lat 60-tych XX wieku są rozwijane i ulepszane i które w krajach wysoko rozwiniętych stanowią minimalne standardy utrzymania zwierząt gospodarskich.
Praktyczny przewodnik bioasekuracji można pobrać TUTAJ
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)