Soja GMO będzie mogła być stosowana po 2019 roku?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-10-2017,14:00 Aktualizacja: 09-10-2017,13:39
A A A

Ministerstwo rolnictwa chce po raz kolejny przesunąć zakaz stosowania w paszach dla zwierząt soi modyfikowanej genetycznie. Jak informuje TVP 1 ma to jednak być już ostatnia taka decyzja.

Soja GMO trafia każdego roku do Polski w ilości około 2,5 miliona ton. Nic dziwnego, skoro jest ona najtańszym i najbardziej dostępnym białkiem stosowanym do produkcji pasz dla drobiu, trzody chlewnej oraz bydła mlecznego i mięsnego.

asf, dziki, ognisko asf, bioasekuracja

ASF. Kolejne powiaty woj. lubelskiego wolne od ograniczeń

Hodowcy trzody chlewnej z powiatów łukowskiego i radzyńskiego w związku z wygaszaniem kolejnych ognisk ASF mogą liczyć na zniesienie obostrzeń związanych m. in. z handlem trzodą chlewną oraz transportem zwierząt. Ogniska afrykańskiego pomoru...

Białko rodzimej produkcji ma zastąpić soję GMO. Tę decyzję Polska podjęła już 10 lat temu. Do tej pory to się jednak nie udało. Jak informuje TVP 1 determinacja rządu do wprowadzenia w życie tego planu jest jednak bardzo duża.

- Dotychczas myślano że strączkowe, uprawa strączkowych zagwarantuje nam niezależność od soi GMO. Okazuje się, że nawet jakbyśmy całą Polskę obsiali strączkowymi to i tak nie możemy użyć tego, bo receptury nie pozwalają nam na to żeby efektywnie wykorzystać białko - mówił dla TVP 1 Krzysztof Popławski z ministerstwa rolnictwa.

Hodowcy zwierząt gospodarskich, producenci pasz, eksperci w tej branży oraz politycy od lutego tego roku spotykają się, żeby rozmawiać na ten temat i ustalić pewne scenariusze. Największy nacisk ma być położony na produkcję krajowej soi wolnej od modyfikacji genetycznych oraz w razie potrzeby import białka zarówno ze wschodu jak i zza oceanu

Śruta rzepakowa ma być kolejną paszą białkową, której zużycie w Polsce będzie rosło nawet, jak informuje TVP 1, do blisko 700 tysięcy ton rocznie.

mleko, produkcja mleka, bydło mleczne, cena mleka

Mleko jest w cenie więc jego produkcja rośnie

Skup mleka w Polsce w sierpniu wyniósł 972,1 mln litrów. To o 2,7 proc. mniej niż w lipcu oraz o 5,6 proc. więcej niż w sierpniu 2016 r. - informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Mleczarnie skupiły...

- Pojawia się wyzwanie przed ministerstwem i przed całym rynkiem aby zwiększyć absorpcję krajowego surowca w postaci śruty rzepakowej, ponieważ niestety istotna część tej produkcji wciąż wyjeżdża za granicę - mówił dla TVP 1 Adam Stępień z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

Resort rolnictwa pracuje nad przepisami, które po 2018 roku uregulują możliwość stosowania w produkcji pasz śruty sojowej GMO. Prawdopodobnie, jak informuje TVP 1, termin w którym będzie to możliwe zostanie przesunięty po raz ostatni.

Nowe przepisy mają także zawierać termin, w którym Polska ma uzyskać niezależność od importowanego zza oceanu białka.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu