ASF. Kolejne powiaty woj. lubelskiego wolne od ograniczeń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-10-2017,12:00 Aktualizacja: 07-10-2017,11:53
A A A

Hodowcy trzody chlewnej z powiatów łukowskiego i radzyńskiego w związku z wygaszaniem kolejnych ognisk ASF mogą liczyć na zniesienie obostrzeń związanych m. in. z handlem trzodą chlewną oraz transportem zwierząt.

Ogniska afrykańskiego pomoru świń w poszczególnych województwach i powiatach woj. lubelskiego nie występują już od dłuższego czasu. W związku z tym wojewoda lubelski uchylił na tych terenach zakazy i nakazy dotyczące między innymi transportu świń, organizowania wystaw zwierząt oraz polowań i odłowów.

ASF, trzoda chlewna, ognisko, Ukraina

ASF na Ukrainie, a w Polsce nowy obszar zagrożony

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj o wystąpieniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej na Ukrainie. Choroba zaatakowała w odległości około 4,5 km od granicy z Polską.   Afrykański pomór świń...

- W tych powiatach, gdzie te ograniczenia zostały zdjęte można spokojnie przeprowadzać polowania zbiorowe, można sprzedawać trzodę chlewną, można przemieszczać zwierzęta - mówił dla TVP 1 Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski.

- Jest program agencyjny, można składać wnioski do końca października, od 28 września na tzw. bioasekurację. Można utworzyć w swoim gospodarstwie niecki, można ogrodzić swoje gospodarstwo, zastosować jakieś siatki w oknach - mówił dla TVP 1 Gustaw Jędrejek, wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Przypominamy, że pod koniec września dla powiatów włodawskiego, parczewskiego i części bialskiego rozporządzenie w tej sprawie wydał Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski na wniosek Pawła Piotrowskiego, Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Lublinie.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej z pięciu powiatów woj. lubelskiego mogą więc przede wszystkim ponownie sprzedawać tuczniki bez konieczności poddawania mięsa wysokiej obróbce termicznej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA