Rolnicy nie ufają politykom. Chodzi o inicjatywę Katarzyny Piekarskiej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
06-06-2021,10:30 Aktualizacja: 06-06-2021,10:27
A A A

Rolnicy nie wierzą w intencje polityków twierdząc, że nie chodzi im o dobro zwierząt, ale o budowanie swojej rozpoznawalności. Właśnie w ten sposób odczytują nową inicjatywę legislacyjną Katarzyny Piekarskiej z Koalicji Obywatelskiej.

"Zaufanie polskich rolników do polityków, którzy przez ostatnie lata i miesiące występowali przeciwko swoim rodakom ze wsi, jest w znacznym stopniu nadwyrężone, dlatego każdą zapowiedz zmian w tak zwanej ustawie o ochronie zwierząt traktujemy jako potencjalny atak na nas, nasze rodziny i gospodarstwa" czytamy w komunikacie wydanym przez Sławomira Izdebskiego, szefa Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych.

Izdebski, który stoi również na czele Sztabu Kryzysowego Rolników podkreśla, że gdyby rzeczywiście chodziło o realną chęć przeprowadzenia zmian, politycy usiedliby do wspólnego stołu i razem z rolnikami praktykami i naukowcami z wyższych szkół rolniczych, wypracowali odpowiednie kompromisy.

pies, chipowanie, chipowanie psów

KO składa kolejny projekt ustawy o ochronie zwierząt

Zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, trzymania psów na łańcuchach, sprzedaży żywych karpi, większe wymogi wobec schronisk, monitoring w rzeźniach - to niektóre przepisy nowego projektu ustawy o ochronie zwierząt, który...

"Tej woli nadal nie dostrzegamy. Słyszymy natomiast, że kolejna próba zmian w ustawie o ochronie zwierząt, jest tylko przykrywką dla dalszych działań, które na etapie prac w komisjach sejmowych mają doprowadzić do rozszerzenia nowelizacji ustawy o zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ubój religijny" czytamy w komunikacie Sztabu Kryzysowego Rolników.

Sztab Kryzysowy Rolników informuje, że nie ma i nigdy nie będzie jego zgody na zmiany w prawie, które osłabiałyby pozycje polskiego rolnictwa.

Przestrzega przed jakimikolwiek próbami wprowadzenia zakazu hodowli futerkowych, a także uboju religijnego zwierząt.

Rolnicy żądają także jasnej i wyraźnej deklaracji, że politycy, w tym poseł Piekarska, nie ulegną lobbystom z organizacji pseudoekologicznych i nie rozpoczną prac nad żadnym zakazem hodowli zwierząt w Polsce.

"Żądamy wydzielenia zapisów dotyczących zwierząt gospodarskich z ustawy o ochronie zwierząt i stworzenie dla nich odrębnego aktu prawnego, który gwarantowałby bezpieczeństwo polskich sektorów gospodarki rolnej przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiednich warunków bytowania zwierzętom hodowlanym" czytamy w komunikacie.

Sztab Kryzysowy Rolników chce również wiedzieć, czy w procesie tworzenia nowej inicjatywy legislacyjnej poseł Katarzyny Piekarskiej brały udział organizacje społeczne tzw. "ekologiczne", a jeśli tak to jakie?

fermy przemysłowe, dobrostan zwierząt, nowoczesne rozwiązania, ochrona środowiska,

Fermy przemysłowe nas trują? Niekoniecznie

Media często podają informacje, że fermy przemysłowe są odpowiedzialne za zatruwanie środowiska i z tego powodu powinny być likwidowane. Jednak emisja gazów cieplarnianych z produkcji zwierzęcej w przeliczeniu na jednostkę produkcji jest...

Ponadto czy nad proponowanym kształtem zmian pracowali przedstawiciele jakichkolwiek, zarejestrowanych w Rzeczypospolitej Polskiej grup lobbingowych, a szczególnie zagranicznych firm, przedsiębiorstw, agencji marketingowych, a także organizacji społecznych, które są lub były w jakikolwiek sposób powiązane finansowo z tymi przedsiębiorstwami i firmami.

Środowisko polskich rolników pozostaje w stanie pogotowia protestacyjnego. Sławomir Izdebski podkreśla również, że w razie potrzeby znowu zostaną zablokowane drogi w całej Polsce, a do Warszawy protestować przyjedzie nie 70, ale ponad 100 tysięcy osób.

"Sztab Kryzysowy Rolników dostrzegając potrzebę rozmów i uściślenia regulacji prawnych dotyczących zwierząt apeluje do polityków, w tym poseł Katarzyny Piekarskiej, aby w swoich działaniach kierowali się oni dobrem rolników, którzy są równi innym obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, a także transparentnością, rzetelnością i chęcią dialogu - podsumowuje Izdebski.



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu