Pryszczyca. Trwają szkolenia i walka z dezinformacją
Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW informuje, że sytuację związaną z pryszczycą na Słowacji i na Węgrzech można na tę chwilę uznać za stabilną.
Bezpieczeństwu w Polsce sprzyjają działania kontrolne prowadzone na granicach i aktualne warunki klimatyczne, spowalniające transmisję wirusa.
Priorytetem wszystkich służb i instytucji, jak podkreśla MRiRW, pozostają kontroler na granicach w województwach opolskim, śląskim, dolnośląskim, podkarpackim i małopolskim.
Transport zwierząt i produktów wrażliwych zostaje ograniczony do 7 przejść granicznych w tych województwach.

Polska jest przygotowana na utylizację martwych zwierząt z powodu pryszczycy
Do środy, tj. 16 kwietnia tereny przygraniczne oznaczone będą tablicami informującymi o ograniczeniach i zmianach w ruchu.
Regularne kontrole w systemie 24-godzinnym prowadzone są także w województwie zachodniopomorskim, gdzie kontrolowane są wszystkie transporty zwierząt, produktów wrażliwych, słomy i siana.
MRiRW podkreśla, że równolegle do podejmowanych ograniczeń potrzebna jest nadzwyczajna mobilizacja mieszkańców, rolników, hodowców, konsumentów.
"Apelujemy o czujność i szybką reakcję wobec każdego zachowania budzącego wątpliwość. Wszystkie przypadki należy bezzwłocznie zgłaszać powiatowym lekarzom weterynarii, policji oraz najbliższym organom samorządowym" czytamy w komunikacie ministerstwa.
Walka z dezinformacją
Policyjny Wydział Walki z Cyberprzestępczością przeprowadził w ostatnim czasie analizę aż 10 500 ogłoszeń i anonsów dotyczących sprzedaży i obrotu zwierzętami.

Niemcy wolne od pryszczycy. Wirus nie przedostał się z Brandenburgii do Polski
Analizie i monitoringowi poddane zostały ogłoszenia budzące uzasadnione wątpliwości (np. w kontekście legalności czy wiarygodności metryki pochodzenia zwierząt).
Wykluczono również fałszywe ogłoszenia dotyczące sprzedaży szczepionek.
Szkolenia i akcje informacyjne
MRiRW podsumowało kolejny etap działań szkoleniowych i informacyjnych.
W Małopolsce w kolportaż materiałów informacyjnych włączono parafie i kościoły.
Na Podkarpaciu rozdano 13 tys. ulotek informacyjnych, przeszkolono 5600 rolników i 120 hodowców.
W województwie opolskim w szkoleniach uczestniczyło 3000 osób.
Na Dolnym Śląsku akcja informacyjna objęła koła łowieckie, parki narodowe i indywidualnych hodowców (2225 osób).
MRiRW rozpoczęło kolejną intensywną kampanię informacyjną w Internecie pt. „Pryszczyca – wspólne działanie, wspólne bezpieczeństwo” (informacje o zasadach bioasekuracji dla rolników oraz konsumentów; walka z dezinformacją).
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)