Hodowcy z USA i UE stosują coraz mniej antybiotyków w hodowli zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
10-07-2019,10:40 Aktualizacja: 10-07-2019,10:34
A A A
Stany Zjednoczone i Unia Europejska stanowią łącznie około 60 proc. rynku farmaceutyków dla zwierząt. Z uwagi na problem antybiotykooporności ich użycie w leczeniu zwierząt należy, a nawet trzeba ograniczyć.
 
Według raportu Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, oddział badań ekonomicznych (ERS-USDA), który powstał na podstawie analizy tendencji w sprzedaży weterynaryjnych antybiotyków i opracowywania nowych produktów przez przemysł farmaceutyczny wynika, że w latach 2015-2017 całkowita sprzedaż antybiotyków w USA spadła niemal o 1/3. 
 
W Unii Europejskiej w latach 2010–2015 sprzedaż antybiotyków w produkcji zwierzęcej spadła podobnie, bo o 31 proc., podaje portal 3trzy3.pl na podstawie strony www.ers.usda.gov.
 
wołowina, bydło mięsne, Mercosur, umowa,

Umowa handlowa z Mercosur zdestabilizuje europejski sektor mięsa wołowego

Komisja Europejska osiągnęła porozumienie polityczne w sprawie kompleksowej umowy handlowej z Mercosur. Tym samym otworzyła dostęp do europejskiego rynku prawie 100 tys. ton południowoamerykańskiego mięsa wołowego.   Porozumienie polityczne w...
Ograniczenie stosowania antybiotyków w produkcji zwierzęcej wynika z faktu, że w USA wzrósł popyt konsumentów na produkty wytworzone bez ich użycia. Dotyczy to szczególnie sektora mięsa drobiowego.
 
Według danych analizowanych w raporcie w 2017 r. około 44 proc. brojlerów w Stanach Zjednoczonych hodowano bez antybiotyków.
 
Ograniczenia w stosowaniu stymulatorów wzrostu w USA, które zostało wprowadzone w 2017 r. również przyczyniło się do spadku sprzedaży antybiotyków.
 
W ostatnich latach wzrosły fundusze przeznaczone na badania i rozwój przemysłu farmaceutycznego. Jednak liczba nowych leków zwierzęcych zatwierdzonych w Stanach Zjednoczonych spadła, co doprowadziło do wzrostu wydatków na badania i rozwój na nowo zatwierdzony lek.
 
Oprócz spadku liczby leków, zmianie uległy również ich typy. W USA coraz bardziej rozwija się rynek produktów dla zwierząt towarzyszących.
 
Eksperci zauważają, że zwiększa się udział badań i rozwoju w dziedzinie farmaceutyków przeznaczonych dla zwierząt towarzyszących, który odbywa się kosztem farmaceutyków dla zwierząt gospodarskich.
 
bez GMO, Fundusz Promocji Mleka, zdrowie, znakowanie

Produkty wolne od GMO są mniej toksyczne?

Kampania ”Wolne od GMO” została sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka. Zdaniem ekspertów produkty bez GMO znacznie różnią się od ich konwencjonalnych odpowiedników m.in. alergennością, wartościami odżywczymi i...
Zatwierdzenia antybiotyków dla zwierząt w produkcji żywności zmniejszyły się zarówno pod względem liczby, jak i udziału w zatwierdzeniach wszystkich środków farmaceutycznych stosowanych w żywieniu zwierząt. 
 
Od 1992 r. większość nowych antybiotyków do stosowania u zwierząt hodowlanych pokrywa się z tymi stosowanymi w medycynie ludzkiej.
 
Od czasu powstania leków generycznych (stosowanych u ludzi) w USA połowa z nich została zatwierdzona jako leki weterynaryjne. 
 
Jak podkreślają eksperci konkurencja generyczna może przyczyniać się do hamowania badań i rozwoju w tej dziedzinie.
 
Rozporządzenie z 2003 r. zwiększające wymagania dla nowych antybiotyków zatwierdzonych do stosowania u zwierząt hodowlanych nie wpłynęło na liczbę antybiotyków wprowadzonych na rynek. 
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu