Grzegorz Puda: koszerne mięso trafi do europejskich wspólnot religijnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-04-2021,16:15 Aktualizacja: 30-04-2021,15:50
A A A

Eksport mięsa koszernego dla europejskich wspólnot religijnych będzie się odbywał bez przeszkód. Żydowscy przywódcy są uspokojeni deklaracją ministra rolnictwa Grzegorza Pudy.

Przywódcy żydowscy w środę 28 kwietnia usłyszeli z ust polskiego ministra rolnictwa Grzegorza Pudy wyczekiwane zapewnienie.

Grzegorz Puda podkreślił, że jego resort nie prowadzi obecnie prac zmierzających do zmiany zasad uboju w celu ograniczenia dostaw koszernego mięsa na eksport do wspólnot religijnych w całej Europie.

płatności dobrostanowe, dobrostan zwierząt, krir, ministerstwo rolnictwa

Dobrostan zwierząt się poszerzy, ale jeszcze nie teraz

Czy inne gatunki zwierząt niż obecnie wskazane z przepisach zostaną objęte wsparciem w ramach działania "Dobrostan zwierząt"? Na pewno nie w najbliższym czasie. Ministerstwo rolnictwa ustosunkowało się do wniosku samorządu rolniczego w...

Polski minister rolnictwa spotkał się z przewodniczącym Europejskiego Stowarzyszenia Żydów rabinem Menachemem Margolinem, naczelnym rabinem Holandii Binyominem Jacobsem oraz Edwardem Odonerem, przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce (TSKŻ).

Spotkanie zostało zwołane po miesiącach spekulacji związanych z proponowanym przez polski rząd projektem ustawy "Piątka dla Zwierząt", który początkowo zakładał ograniczenie uboju koszernego do potrzeb lokalnych.

Polska jest głównym dostawcą mięsa koszernego w Europie. Ograniczenie uboju koszernego w jakiejkolwiek formie byłoby bardzo szkodliwe dla tradycyjnych europejskich gmin żydowskich, szczególnie tych mniejszych, które nie mają środków lub sieci, aby zapewnić sobie dostawy mięsa koszernego.

Zachowanie koszerności jest podstawowym filarem tradycyjnego judaizmu. Przywódcy żydowscy zdecydowanie odrzucają także założenie, że koszerna metoda uboju jest w jakimkolwiek stopniu bardziej okrutną metodą, niż inne powszechnie stosowane.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, KIPDiP, hodowcy drobiu

Drobiarstwo potrzebuje wsparcia. Inaczej czeka je katastrofa

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zwróciła się do ministra rolnictwa o uruchomienie nadzwyczajnych mechanizmów wsparcia dla polskiego drobiarstwa. KIPDiP uważa, że bez publicznej pomocy branża może sobie nie poradzić, co...

Przywódcy żydowscy podkreślili również, że dobrostan zwierząt jest głównym dogmatem praktyki żydowskiej i że nie ma żadnej sprzeczności między ubojem koszernym a dobrostanem zwierząt.

Przywódcy żydowscy w całej Europie żywili obawy, że inne kraje mogłyby pójść w tym samym kierunku, wprowadzając tym samym zakaz udostępniania mięsa koszernego w Europie.

- Kwestia potencjalnego ograniczenia uboju koszernego zupełnie niepotrzebnie nadwyrężyła stosunki polsko-żydowskie, w kraju o długiej, bogatej i dumnej historii żydowskiej - powiedział po spotkaniu przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydów rabin Menachem Margolin.

"Rozumiemy, że Pan Minister nie ma obecnie planów, by procedować dalej ten aspekt zawarty w projekcie ustawy i że w konsekwencji nie zostaną wprowadzone żadne przeszkody, które ograniczałyby dostępność polskiego koszernego mięsa dla wspólnot religijnych w całej Europie" czytamy w oświadczeniu Europejskiego Stowarzyszenia Żydów.



Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA