Apelują w sprawie dofinansowania zakupu zwierząt hodowlanych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
21-02-2022,13:05 Aktualizacja: 23-02-2022,8:18
A A A
Hodowcy apelują o pozostawienie w projekcie dotyczącym wytycznych w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym. Uważają oni, że dofinansowanie zakupu zwierząt na zmienionych zasadach zaszkodzi nie tylko branży, ale także środowisku i konsumentom.
 
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG we współpracy z największą organizacją zrzeszającą polskich hodowców pod nazwą "Hodowcy Razem" apeluje do rządu w sprawie utrzymania przepisów umożliwiających pomoc państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich. 
 
Zmodyfikowane przepisy aktualnych wytycznych Unii Europejskiej w sprawie pomocy w tych sektorach zmieniają warunki, na podstawie których można przyznać pomoc na zakup zwierząt należących do ras zagrożonych. 
 
Program "Owca Plus" , hodowla owiec i kóz, UMWŚ w Katowicach, Jan Kawulok

Region wspiera hodowlę owiec i kóz. Są pieniądze na pasterstwo

Samorząd województwa śląskiego ogłosił dwa konkursy, które mają wspierać hodowlę owiec i kóz w Beskidach oraz Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - podał Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach. Łączna pula...
Wsparcie można przeznaczyć na zakup zwierząt hodowlanych w celu poprawy jakości genetycznej stad bydła, owiec, kóz i świń. Jednak do pomocy kwalifikują się tylko inwestycje, których celem jest poprawa jakości genetycznej stada poprzez zakup wysokiej jakości zwierząt hodowlanych zarejestrowanych w księgach lub rejestrach hodowlanych.
 
W przypadku zastępowania istniejącego stada hodowlanego pomoc może zostać przyznana na zastąpienie zwierząt, które nie są zarejestrowane w księgach lub rejestrach hodowlanych oraz na zastąpienie zwierząt, które są zarejestrowane w księgach lub rejestrach hodowlanych, ale nie gwarantują optymalnego potencjału hodowlanego.
 
O wsparcie mogą wnioskować jedynie aktywni zawodowo rolnicy. Są oni zobowiązani do zakupu wyłącznie takich zwierząt, które przez określony czas gwarantują optymalny potencjał hodowlany. Dlatego samice należy kupować wyłącznie przed urodzeniem przez nie pierwszego miotu.
 
Zakupione zwierzęta muszą przebywać w stadzie przez co najmniej trzy lata.
 
Zdaniem wnioskodawców istotne jest zachowanie możliwości dofinansowania zakupu zwierząt o lepszej wartości genetycznej za pomocą potwierdzonego świadectwa zootechnicznego w celu poprawy jakości genetycznej stada. Strategia ta ma na celu poprawę jakości mięsa, pogłębianie neutralności klimatycznej hodowli oraz zmniejszenie kosztów produkcji. 
 
W opinii ekspertów zaprzestanie takich działań zaszkodziłoby nie tylko branży, ale też środowisku i konsumentom.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu