UE wprowadza normy związane z dobrostanem kur przy imporcie jaj

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
15-10-2019,12:30 Aktualizacja: 15-10-2019,12:35
A A A

Zgodnie z wstępnymi warunkami umowy handlowej UE-Mercosur, jaja importowane z Brazylii, Argentyny, Paragwaju i Urugwaju do państw Unii będą zwolnione z cła tylko wtedy, gdy znoszące je kury będą chowane zgodnie ze standardami Wspólnoty.

To pierwszy przypadek, kiedy umowa handlowa dotycząca importu towarów do UE zostanie uzależniona od spełnienia wymogów dotyczących dobrostanu zwierząt.

ceny jaj, jaja, kury nieśne, Katarzyna Gawrońska, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Producenci jaj liczą, że ceny mocno pójdą w górę

Ostatni kwartał każdego roku jest jednym z najlepszych okresów pod względem cen uzyskiwanych przez hodowców kur nieśnych. Właśnie nastał ten czas, ale producenci jaj oczekują, że stawki jeszcze bardziej pójdą w górę za...

Niektóre dotychczasowe unijne umowy o wolnym handlu (np. z Ukrainą z 2014 r.), obejmowały postanowienia dotyczące dobrostanu zwierząt, lecz po raz pierwszy od przestrzegania określonych norm uzależnione jest zniesienie cła.

Dodatkowo jest to największa umowa dotycząca redukcji ceł w historii Wspólnoty.  - Mamy nadzieję, że ten bezprecedensowy przypadek traktowania dobrostanu zwierząt jako istotnego czynnika podczas zawierania umów handlowych da początek dalszym zmianom w tym zakresie - mówi Marta Jarosiewicz, koordynatorka kampanii biznesowych ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

- Mamy dużo przesłanek, że Europejczycy bardzo wysoko stawiają dobrostan zwierząt i chcą zmian na poziomie unijnym. Zebranie 1,5 miliona podpisów pod Inicjatywą Obywatelską End the Cage Age, która ma na celu m.in. zakazanie stosowania klatek w hodowli kur niosek, jest tego jednym z dowodów - dodaje.

Według Europejskiego Stowarzyszenia Przetwórców Jaj (European Egg Processors Association) spełnienie wskazanych w umowie norm prawnych Unii sprawi, że cena jaja pójdzie w górę aż o 16 proc.

Zdaniem organizacji nowy warunek dotyczący dobrostanu kur przyczyni się tym samym do zwiększenia konkurencyjności jaj producentów unijnych w stosunku do kupowanych.  

Umowa została upubliczniona na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego. Obie strony przygotowują obecnie jej ostateczną wersję, która zostanie następnie przedłożona do zatwierdzenia państwom UE i PE.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu