Producenci jaj są w fatalnej sytuacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2022,14:20 Aktualizacja: 06-12-2022,14:24
A A A

O ile producenci mięsa drobiowego w Ukrainie radzą sobie relatywnie nieźle z rosyjską agresją, o tyle sektor jaj znajduje się w bardzo złej kondycji. A ma być jeszcze gorzej.

Wyrazem tego  jest 50-proc. wzrost cen na rynku wewnętrznym. Avangardco, największa firma produkująca jaja ocenia, że niemal 60 proc. jej możliwości produkcyjnych zostało z powodu wojny wyłączonych - podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Główny Inspektorat Weterynarii, produkcja mięsa drobiowego, eksport drobiu z Polski, grypa ptaków

Znoszą zakaz eksportu drobiu z Polski

Kuba i Filipiny zniosły zakaz eksportu do tych krajów m.in. mięsa drobiowego - poinformował Główny Inspektorat Weterynarii. GIW przekazał, że 22 listopada ambasada RP w Hawanie została poinformowana przez Dyrekcję Narodowego Centrum...

Oznacza to, że miesięcznie firma dostarcza na rynek około 100 milionów jaj mniej. Co więcej, Avangardco przewiduje dalsze pogorszenie sytuacji, a przyszły rok może być nawet "katastrofalny". Chodzi o to, że stada nie były systematycznie odmładzane ze względu na wojnę.

Większość kur jest zatem obecnie po szczycie produkcyjnym. To spowoduje zmniejszenie wolumenu produkcji w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Sytuacja Avangardco może doprowadzić do dalszych wzrostów cen jaj. W Polsce potencjał produkcyjny jest obecnie na relatywnie niskim poziomie, podobnie źle sytuacja wygląda u innych europejskich producentów.

Jeśli dodać do tego grypę ptaków w Azji oraz Stanach Zjednoczonych to światowy rynek jaj wygląda bardzo źle. Pogarszające się perspektywy Ukrainy są więc kolejnym z fundamentalnych powodów, który będzie działał w kierunku wzrostu cen.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA