Niedozwolony biocyd na fermach drobiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-07-2019,13:45 Aktualizacja: 25-07-2019,13:52
A A A

W Holandii i Niemczech na fermach brojlerów kurzych zastosowano środek, który nie znajduje się na liście zarejestrowanych i dopuszczonych do stosowania w Unii Europejskiej biocydów.

Pierwsze doniesienia o takiej praktyce pochodziły z Holandii. Tamtejszy Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich ujawnił, że na kilku fermach brojlerów kurzych badania laboratoryjne potwierdziły, że został użyty środek o nazwie DutriRock Bedding Powder.

salmonella na skorupkach jaj, Salmonella enteritidis, produkcja jaj, katarzyna gawrońska, KIPDiP

Salmonella czai się w łańcuchu dostaw. A najbardziej tracą producenci jaj

Producenci jaj w Polsce czują się niesprawiedliwie traktowani przez państwowe służby sanitarne. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których dostawcy pokrywają koszty błędów i zaniedbań, za które nie ponoszą...

Z uwagi na swoje właściwości miał chronić przez zakażeniem salmonellą. Urzędnicy prowadzący dochodzenie wskazali jednak, że stosowanie środka w tym celu jest zabronione - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Każdy środek biobójczy zanim zostanie wprowadzony do obrotu musi bowiem zostać zatwierdzony przez odpowiedni urząd rejestrujący środki ochrony roślin i produkty biobójcze.

Rzecznik holenderskiego Inspektoratu Środowiska i Transportu zaznaczył, że dostawca produktu nie posiadał takiego zezwolenia. Nie jest to ponadto pojedynczy incydent.

Niedozwolony biocyd zastosowano też na fermach w Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii - potwierdziły niemieckie władze.

W wyniku przeprowadzonych badań, Holenderski Urząd ds. Oceny Ryzyka i Badań stwierdził, że substancja nie stanowi ryzyka dla bezpieczeństwa żywności i zdrowia konsumentów. Uznano zatem, że nie ma powodów, aby wycofywać z obrotu mięso kurcząt pochodzących z tych ferm. Podobnego zdanie są również niemieccy urzędnicy.

DutriRock jest proszkiem opartym na bazie dwutlenku chloru, którego powolne uwalnianie powoduje dezynfekujące działanie prze dłuższy czas. Podobno zwalcza różne rodzaje salmonelli.


Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu