Francja zakaże uboju piskląt płci męskiej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
20-07-2021,13:05 Aktualizacja: 20-07-2021,8:19
A A A
Kurczęta płci męskiej we Francji są gazowane lub poddawane rozdrabnianiu. Proceder ten wynika z nieprzydatności dla przemysłu mięsnego piskląt tej płci. 
 
Zakaz rozdrabniania żywych piskląt płci męskiej w hodowli przemysłowej ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Do tej pory były one gazowane lub mielone żywcem, ponieważ były nieprzydatne dla przemysłu mięsnego i jajecznego.
 
Co roku w ten sposób, jak podaje portal euractiv.pl, jest zabijanych 50 mln piskląt. W ich obronie stanęły organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt.
 
Indyki potaniały o 3% do wartości 6,17 zł za kg. Foto_Remigiusz Kryszewski

Kurczęta brojlery wciąż drożeją. A pozostałe gatunki drobiu?

Ceny zakupu kurcząt brojlerów wzrosły w ciągu tygodnia o 2%. W tym samym czasie indyki potaniały o 3%.   Krajowe ceny kurcząt brojlerów w dniach 28 czerwca – 4 lipca wynosiły średnio 4,25 zł za kg. Zwierzęta te były o 2%...
Francja, która przejmie rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia 2022 r., będzie naciskać na wprowadzenie podobnych zasad na szczeblu europejskim, poinformował Julien Denormandie, minister rolnictwa oraz polityk prezydenckiej partii Naprzód Republiko!
 
Francja będzie jednym z pierwszych krajów na świecie, obok Niemiec, który zakończy z tą praktyką. We wrześniu 2019 r. podobną decyzję podjęto w Szwajcarii.
 
Francja i Niemcy będą próbowały przekonać swoich partnerów z Unii Europejskiej do zakazania tej praktyki na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE.
 
Nowe przepisy, które mają obowiązywać od 2022 r. we Francji będą wymagały od hodowców zmiany dotychczasowych praktyk. 
 
Zgodnie z nimi przedsiębiorstwa będą musiały utrzymać albo hodować też wolniej rosnące męskie pisklęta, co nie jest ekonomicznie opłacalne. Alternatywą będzie testowanie płci jeszcze przed wykluciem. 
 
Sprawdzanie płci kurcząt na wcześniejszym etapie rozwoju jaja pozwoli na pozbywanie się nieprzydatnych dla branży mięsnej i jajecznej kurcząt. Aby pomóc hodowcom w zakupie sprzętu, Francja udzieli dotacji w wysokości 10 mln euro. W Niemczech taka metoda ma zostać wprowadzona w 2024 r.
 
Według szacunków zmiany przepisów we Francji spowodują dodatkowy koszt w wysokości około 1 centa za opakowanie sześciu jajek.
 
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA