Eksport drobiu idzie w górę. Polska w czołówce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-04-2015,12:30 Aktualizacja: 17-04-2015,13:33
A A A
Unia Europejska sprzedała w styczniu do krajów trzecich ponad 102,7 tys. ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu. To o 1 proc. więcej niż w tym miesiącu przed rokiem.   
 
W strukturze towarowej wolumenu wywozu dominowały mięso, podroby i przetwory z kurcząt (87 proc. eksportu drobiu ogółem), których sprzedaż poza UE zwiększyła się o 5,2 proc. do ponad 89,4 tys. ton - informuje FAMMU/FAPA.

Spadł natomiast wywóz produktów z indyków (o 23 proc. do 9 tys. ton), kaczek (o 21 proc. do 394 ton) oraz gęsi (37 proc. do 126 ton). 
 
Najwięcej mięsa wyekspediowały poza ugrupowanie Francja, Holandia, Polska, Belgia i Hiszpania. Nasz udział w unijnym wywozie wyniósł 13 proc. i przez rok dostawy poszły w górę o ponad jedną trzecią.  
 
Największymi odbiorcami drobiu z UE w styczniu były kraje afrykańskie - Benin i RPA. Ważnym rynkiem zbytu była ponownie Arabia Saudyjska, po spadku eksportu w ubiegłym roku. 
 
O połowę obniżyła się sprzedaż do Hongkongu, a do Rosji zmalała niemalże do zera ze względu na zakaz importu mięsa z UE wprowadzony w sierpniu 2014 r. 
 
Z kolei kraje UE z krajów trzecich sprowadziły w styczniu 70,7 tys. ton drobiu, czyli o 1,3 proc. mniej niż przed rokiem. Pozycję największego dostawcy utrzymała Brazylia (połowa przywozu).
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA