7 ognisk grypy ptaków w Polsce. Czy będą kolejne?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-01-2020,11:20 Aktualizacja: 07-01-2020,11:20
A A A

Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że w dniach od 31 grudnia 2019 roku do 3 stycznia tego roku w Polsce potwierdzono 7 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu.

Wszystkie ogniska grypy ptaków zostały wyznaczone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Pierwsze 3 ogniska zostały wyznaczone w miejscowości Stary Uścimów w gminie Uścimów powiecie lubartowskim w województwie lubelskim.

Ognisko nr 2019/1 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 089 indyków. Ognisko nr 2019/2 wybuchło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 500 indyków, a ognisko nr 2019/3 na fermie utrzymującej 20 600 indyków.

grypa ptaków, drób, lubelskie, wirus grypy ptaków h5n8, Hongkong, ognisko ptasiej grypy, import drobiu

Hongkong nie kupi drobiu z powiatu lubartowskiego

Główny lekarz weterynarii 31 grudnia 2019 roku potwierdził wystąpienie 1. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w stadzie drobiu w gminie Uścimów w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Władze...

Wysoce zjadliwa grypa ptaków w 2020 r. została potwierdzona w czterech gospodarstwach.

Ognisko nr 2020/1 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 900 perlic, również położonym w miejscowości Stary Uścimów.

Ognisko nr 2020/2 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 36 069 kur niosek, położonym w miejscowości Topola Osiedle w gminie Przygodzice w powiecie ostrowskim w województwie wielkopolskim. Jest to pierwotne ognisko grypy ptaków podtypu H5N8.

Ognisko nr 2020/3 zostało wyznaczone w gospodarstwie prowadzącym hodowlę przyzagrodową, w którym utrzymywano 36 sztuk drobiu różnych gatunków tj. kury, kaczki i gołębie. Jest ono położone w miejscowości Wólka Orłowska w gminie Izbica w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim.

ptasia grypa, produkcja drobiu, produkcja jaj, handel mięsem

Ptasia grypa blokuje eksport drobiu i jaj

Sprzedaż polskiego mięsa drobiowego rosła w tempie 12 proc. rocznie, z czego połowa była zasługą dwóch niedawno odzyskanych rynków: chińskiego i południowoafrykańskiego. Znów je tracimy. "Dziennik Gazeta Prawna"...

Ognisko nr 2020/4 również zostało wyznaczone w gospodarstwie prowadzącym hodowlę przyzagrodową, w którym utrzymywano 43 sztuki drobiu różnych gatunków, położonym w miejscowości Olchowiec Kolonia w gminie Żółkiewka w powiecie krasnostawskim.

Główny lekarz weterynarii poinformował, że do 4 stycznia 2020 r. do godziny 10.00 nie otrzymał wyników badań potwierdzających wystąpienie nowych ognisk HPAI u drobiu lub wystąpień tej choroby u dzikiego ptactwa.

We wszystkich ogniskach HPAI stwierdzonych w 2019 r. i 2020 r. służby weterynaryjne wdrożyły procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Główny lekarz weterynarii przypomina wszystkim hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu. Mają one minimalizować ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

grypa ptaków, drób, wielkopolskie, wirus grypy ptaków h5n8, wirus ptasiej grypy, ognisko ptasiej grypy, ferma drobiu

KIPDiP pomoże rolnikom i weterynarzom wyceniać straty

Wirus grypy ptaków w Polsce oznacza dla hodowców wymierne straty. Najbardziej dotkliwie obecność choroby drobiu odczuwają gospodarstwa ze stref zapowietrzonych gdzie dochodzi do fizycznej likwidacji całych stad drobiu. Przy uboju...

Do podstawowych środków bezpieczeństwa biologicznego należą pozostawienie ptaków w zamknięciu i wstrzymanie się od wypuszczania ptaków na wybieg, zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, a w szczególności dzikiego ptactwa oraz karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich.

Są to również stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu, stosowanie środków higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków, a także wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób i zapewnienie utrzymania skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.

Do objawów klinicznych mogących wskazywać na zarażenie wirusem grypy ptaków należą zwiększona śmiertelność, apatia, znaczący spadek pobierania paszy i wody, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. "lanie jaj" (jaja pozbawione skorup), objawy nerwowe tj. drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł oraz niezborność ruchów.

Hodowca, który zauważy te objawy w swoim gospodarstwie, powinien natychmiast poinformować o tym lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii.



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA