Zapasy OMP nie powinny teraz trafić na rynek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-02-2017,8:00 Aktualizacja: 07-02-2017,17:57
A A A

Odtłuszczone mleko w proszku (OMP) zgromadzone w ramach interwencyjnego skupu nie powinno być wypuszczane na rynek. Tak uważa Copa Cogeca i jednocześnie wzywa Komisję Europejską, aby nie decydowała się na ten krok.

Zdaniem członków Copa Cogeca mechanizm ten mógłby obecnie wpłynąć negatywnie na wielomiesięczne wysiłki całego sektora. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz EMB (European Milk Board) również są przeciwne szybkiemu wprowadzaniu na rynek OMP.

produkty mleczarskie, sieci handlowe, mleko, cena mleka

Ceny wyrobów mleczarskich są drastycznie zaniżane?

Hodowcy bydła i producenci mleka powoli wychodzą z kilkuletniego kryzysu. Okazuje się jednak, że wkrótce mogą mieć powody do zmartwień. Sieci handlowe drastycznie obniżają bowiem ceny produktów mleczarskich. Polska Izba Mleka, Polska...

Produkcja mleka zbliża się do momentu, w którym banki stają się coraz bardziej ostrożne we wspieraniu płynności finansowej rolników. Dlatego obecnie hodowcy bydła mlecznego potrzebują podniesienia cen - informuje PFHBiPM. Tymczasem wprowadzenie na rynek OMP może wywołać odwrotny skutek.

Zdaniem przedstawicieli PFHBiPM istnieją inne sposoby na pomoc najbardziej dotkniętym kryzysem europejskim rolnikom. Są to m.in. pomoc humanitarna, pomoc dla najuboższych czy wzmocnienie promocji sektora mleczarskiego. Właśnie na te cele powinny trafić pieniądze, które pozostaną z unijnego programu zmniejszania produkcji mleka.

Wprowadzenie rezerw OMP na rynek to kolejny czynnik, który może wpłynąć na obniżkę cen mleka. W poprzednim tygodniu informowaliśmy o liście otwartym do ministra rolnictwa napisanym przez PFHBiPM, Polską Izbę Mleka oraz Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny w sprawie polityki drastycznego obniżania cen wyrobów mleczarskich przez sieci handlowe.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA