Zamiast mleka, mięso. Polska stanie się potęgą w produkcji wołowiny?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk), (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-11-2015,8:15 Aktualizacja: 02-11-2015,8:32
A A A

Producenci mleka borykają się obecnie z wieloma problemami, zwłaszcza z niskimi cenami w skupach. Czy szansą dla tych najsłabszych jest przerzucenie się na produkcję mięsa wołowego?

Tego zdania są specjaliści z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

- Polski sektor wołowiny jest uzależniony od branży mleczarskiej. Po uwolnieniu kwot mlecznych nastąpiła koncentracja produkcji w dużych gospodarstwach, przewidywana jest również likwidacja niewielkich gospodarstw hodujących do 30 krów. Szansą dla nierentownych producentów mleka, ale także dla branży wołowiny jest zmiana profilu gospodarstw na produkcję mięsną - przekonuje Jerzy Wierzbicki, prezes PZPBM.

wołowina, ceny wołowiny, rynek mięsa, mleko

II Forum Sektora Wołowiny

II Forum Sektora Wołowiny odbędzie się 26 listopada w Warsaw Plaza Hotel. Wezmą w nim udział hodowcy, przedstawiciele handlu, administracji i świata nauki. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania będzie: Polska wołowina - wołowina z przyszłością....
Dyskusja na ten temat konsekwencji reformy rynku mleka i ich wpływu na hodowlę bydła mięsnego przewidziana jest podczas II Forum Sektora Wołowiny, które organizuje właśnie Zrzeszenie, a które odbędzie się 26 listopada w Warsaw Plaza Hotel (będzie sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego).

Inne przewidziane do dyskusji zagadnienia, to zapobieganie spadkowi pogłowia bydła, współpraca nauki z praktyką na rzecz podnoszenia konkurencyjności sektora, wypracowanie wspólnej strategii wszystkich uczestników łańcucha dostaw czy budowa marki polskiej wołowiny.

Podczas pierwszej edycji Forum uczestnicy spotkania wypracowali kilka ważnych wniosków.

- Przede wszystkim zgodzili się, że kluczowe dla wzmocnienia pozycji polskiego sektora wołowiny są: integracja pozioma i pionowa, ściślejsza współpraca nauki z przemysłem, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz standaryzacja - wymienia Jerzy Wierzbicki.

Poza tym bardzo ważne jest podnoszenie jakości zdrowotnej i handlowej, rozwój produkcji wołowiny wysokiej jakości i dobrej relacji jakości do ceny z punktu widzenia konsumenta.

- Pożądane jest też zacieśnianie współpracy uczestników łańcucha w zakresie wdrażania innowacji oraz wzmocnione działania adresowane do konsumentów - dodaje Wierzbicki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA