Strategia „Polska Wołowina 2030” przyjęta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-09-2023,15:15 Aktualizacja: 13-09-2023,14:55
A A A

Porozumienie Rolnicze ds. Wołowiny przyjęło strategię „Polska Wołowina 2030”. Dokument ten stanowi kontynuację tej powstałej w 2018 r.

Strategia „Polska Wołowina" jest dotychczas jedyną sektorową przygotowaną przy udziale przedstawicieli całego łańcucha dostaw oraz administracji publicznej i nauki pod patronatem ministerstwa rolnictwa.

Strategia została sfinansowana ze środków rolników z funduszu promocji mięsa wołowego.

„Polska Wołowina 2030” to kompleksowa analiza branży wraz wyznaczonymi celami i wyzwaniami, jakie przed nią stoją. Ten najważniejszy dokument dla polskiej wołowiny wpisuje się w strategię rozwoju rynków rolnych do roku 2030.

ceny bydła rzeźnego, mięso wołowe, wołowina, spadek cen, zakup bydła rzeźnego

Bydło rzeźne ponownie drożeje

Notowania w skupie bydła rzeźnego w czwartym tygodniu sierpnia ponownie wzrosły. Dostawcy za bydło ogółem uzyskiwali średnio 10,02 zł za kg, czyli o 9 gr za kg więcej niż przed tygodniem.   Bydło rzeźne w dniach od 21 do 27 sierpnia w...

Strategia ma na celu wspieranie rolników w działaniach na rzecz dobrostanu zwierząt, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i redukcji stosowania antybiotyków. Ma odpowiadać na wyzwania i potrzeby oraz starać się niwelować wpływ produkcji rolniczej na środowisko naturalne oraz zmiany klimatyczne.

Działania wynikające ze strategii są dobrowolne, a nie narzucane. To rolnik sam decyduje, czy chce produkować zgodnie z najwyższymi standardami.

– Sektor hodowli i chowu bydła mięsnego ma dzisiaj możliwości rozwoju. Wymaga rozsądnie ukierunkowanego wsparcia, które da impulsy rozwojowe. Około 300 tysięcy gospodarstw posiada bydło, a hodowla bydła mięsnego i jego opas stały się alternatywą dla rolników wycofujących się z produkcji trzody chlewnej czy mleka – mówi Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Strategia zawiera cele krótkoterminowe i długoterminowe. Wśród tych pierwszych do 2024 r. jest rozszerzenie pomocy de minimis w rolnictwie polegającej na wsparciu zakupu buhajów hodowlanych w stadach bydła mięsnego.

wołowina, wołowina z kością, bydło mięsne, Chiny, eksport wołowiny, mięso wołowe, Jacek Zarzecki

Eksport polskiej wołowiny do Chin. Musimy się przygotować

W połowie czerwca okazało się, że polska wołowina z kością będzie mogła być eksportowana do Chin. Zakaz zniosła Chińska Generalna Administracja Celna (GACC). Eksport jeszcze nie ruszył i póki co nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Jak tłumaczy...

Rozszerzenie pomocy de minimis ma się odbywać w ramach obecnego limitu kwotowego tej pomocy. Nie zwiększy ono kosztów po stronie państwa, a da rolnikom zajmującym się produkcją zwierzęcą możliwość uzyskania wsparcia.

Kolejnym celem jest ujęcie w najbliższej zmianie w Krajowym Planie Strategicznym w ramach ekoschematów wsparcia dla uczestników krajowego systemu jakości QMP oraz zniesienie w działaniu dobrostan zwierząt limitu 150 djp dla jego uczestników.

– Powyższe działanie stworzy potężną przewagę konkurencyjną polskiego sektora wołowiny. Łączy jakość z dobrostanem, co odpowiada nie tylko zapotrzebowaniu rynku w zakresie postrzegania polskiej hodowli bydła, ale również daje możliwości wsparcia dla rolników liderów zmian, produkujących żywiec wołowy o najwyższych parametrach jakościowych – podkreśla Zarzecki.

– Otwieranie nowych rynków zbytu, rosnące spożycie w kraju, zmiany oczekiwań konsumentów w stosunku do wołowiny i metod produkcji, jak również zainteresowanie rolników tym kierunkiem produkcji zwierzęcej, wzmacnia potrzebę działań prorozwojowych – dodaje Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. (lew)

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)
 

 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA