Spożycie wołowiny w Polsce spada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
02-01-2017,8:35 Aktualizacja: 04-01-2017,10:52
A A A
Średnie roczne spożycie wołowiny w Europie wynosi 17 kg na osobę, we Francji jest to 24 kg, w Niemczech 12 kg, a w Polsce konsumpcja spadła z 1,6 na 1,2 kg. 
 
Produkcja mięsa wołowego w Unii Europejskiej wciąż wzrasta. Niestety udział Polski w tej produkcji stanowi zaledwie 6 proc. W 2015 r. w przeliczeniu na wagę poubojową wytworzyliśmy 476 tys. ton mięsa.
 
Natomiast według wstępnych obliczeń w 2016 r. było to 440 tys. ton. Jednocześnie liczba i udział krajowego pogłowia krów systematycznie maleje, a pozostałego bydła rośnie.
 
wołowina, cła handlowe, TTIP, bydło mięsne

Wołowina z USA jest bezpieczna?

Import amerykańskiej wołowiny do Europy jest nadal ograniczany, ponieważ Unia Europejska nie chce sprowadzać mięsa z tych hodowli, w których stosowane są hormony wzrostu. W odpowiedzi Stany Zjednoczone grożą wprowadzeniem ceł na...
 
W wyniku tych zmian w 2015 r. produkcja żywca wołowego zwiększyła się o 14 proc. w porównaniu z 2014 r., a Polska wyeksportowała ponad 400 tys. ton mięsa w większości w formie półtusz. 
 
W imporcie dominuje żywiec wołowy. Są to najczęściej cielęta przeznaczone do dalszego opasu głównie sprowadzane z Litwy i Słowacji.
 
W Polsce spożycie wołowiny w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest nadal niskie i według danych GUS spadło do 1,2 kg. Jej głównym źródłem są stada ras mlecznych. Natomiast mięso pochodzące od czystorasowego i mieszańcowego bydła mięsnego, którego pogłowie od wielu lat utrzymuje się na poziomie około 20 tys. sztuk w większości trafia na eksport. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA