Setki krów z podejrzeniem pryszczycy do wybicia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Grażyna Opińska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2021,12:25 Aktualizacja: 08-03-2021,12:33
A A A

Około 900 krów z podejrzeniem pryszczycy, które ponad dwa i pół miesiąca znajdowały się na statku Karim Allah na Morzu Śródziemnym, zostanie wybitych - zdecydował Sąd Najwyższy Hiszpanii, odmawiając zawieszenia nakazu uboju wydanego przez ministerstwo rolnictwa.

Zgodnie z zarządzeniem resortu zwierzęta mają zejść ze statku w porcie w Kartaginie i tam nastąpi ubój. Władze powołały się na dyrektywę unijną oraz przepisy krajowe dotyczące dobrostanu i zdrowia zwierząt.

Choroby krów pryszczyca

Wybuch pryszczycy w Rosji

Zanotowano wybuch pryszczycy u bydła w regionie Vladimirowie na zachodzie Rosji. Jak podano, u 90 sztuk bydła z 800 stwierdzono objawy kliniczne. A laboratorium referencyjnym Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) mieszczącym się we...

Drugi statek z bydłem, Elbeik, z prawie 1800 krowami, który wypłynął z Tarragony w grudniu 2020 roku, nadal znajduje się na Morzu Śródziemnym i obecnie kieruje się do Grecji.

Według organizacji pozarządowej Animal Welfare Foundation, na którą powołuje się dziennik "El Mundo", do tej pory na statku padło już ponad 50 zwierząt. Elbeik jest przeładowany, a krowy wyczerpane długą podróżą i warunkami na morzu - poinformowały źródła dziennika.

Statek Karim Allah powrócił tydzień temu do portu w Kartaginie, gdy władze Turcji nie zezwoliły na wyładunek zwierząt w porcie w tym kraju ze względu na podejrzenie pryszczycy. W połowie stycznia nie doszło do transakcji z Libią, która także odmówiła zgody na wpłynięcie statku.

Pryszczyca jest wirusową chorobą bydła i zasadniczo nie przenosi się na ludzi. Ze względu na długi okres inkubacji, objawy mogły być niewidoczne w momencie załadunku krów.

cielna krowa, śmieci w żołądku, Indie, padła podczas zabiegu, weterynarz, operacja,

Gwoździe i plastik w żołądku ciężarnej krowy

Weterynarze z Indii wyciągnęli z żołądka ciężarnej krowy ponad 70 kg śmieci. Wśród nich dużą część stanowił plastik i gwoździe.    W Indiach prawdziwą plagę stanowi problem bezpańskich krów, które są uważane przez...

Hiszpańskie stowarzyszenie producentów Asoprovac oraz władze w Madrycie zapewniły, że bydło wypłynęło w grudniu z portów w Kartaginie i Tarragonie zdrowe i z odpowiednimi certyfikatami.

W Huesce, w północno-wschodniej Hiszpanii, skąd pochodzi część krów, jeszcze przed wypłynięciem statków odnotowano ognisko pryszczycy.

Zgodnie z przepisami, w takim wypadku należy zaświadczyć, że eksportowane bydło pochodzi z miejsca oddalonego co najmniej o 150 km od ogniska choroby. Według władz Turcji, takiej gwarancji w dokumentach weterynaryjnych nie przedstawiono.

- Oczekujemy, że ten skandal doprowadzi do skończenia z handlem i eksportem żywych zwierząt do krajów spoza UE - powiedziała Silvia Barquero, dyrektor Animal Welfare Foundation.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA