Przetwórcy mleka: Nie możemy utracić ukraińskiego rynku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-11-2023,16:55 Aktualizacja: 26-11-2023,17:47
A A A

Związek Polskich Przetwórców Mleka apeluje o podjęcie niezbędnych działań w celu przywrócenia normalnego przepływu towarów na granicy polsko-ukraińskiej.

W wyniku protestu polskich przewoźników samochodowych, dotyczącego warunków konkurencji z przewoźnikami ukraińskimi oraz procedur granicznych po stronie ukraińskiej, zablokowane zostały graniczne przejścia drogowe z Ukrainą.

Eksport polskich produktów mleczarskich do tego kraju z tego powodu stał się praktycznie niemożliwy.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka, mleko w UE,

Cena mleka ponownie w górę. Przekroczy 2 zł za litr?

Cena mleka drugi raz w tym roku wzrosła. Tym razem jest ona wyraźnie wyższa niż przed miesiącem i zbliża się do 2 złotych za litr. Taka stawka nie była notowana od maja. Mleko w październiku w Polsce kosztowało w skupie 195,61 zł za hl tj. o 3,8%...

Polskie firmy mleczarskie alarmują, że dostawy nie mogą być realizowane, w konsekwencji ukraińscy odbiorcy polskich produktów zaczęli już przesyłać polskim eksporterom oficjalne pisma.

Ukraińskie firmy informują o zerwaniu umów handlowych, a dodatkowo domagają się zapłaty kar umownych związanych z brakiem dotrzymania terminów dostaw.

„Biorąc pod uwagę trudną sytuację gospodarstw mleczarskich oraz niską rentowność przetwórstwa mleka, spowodowaną wysokimi kosztami produkcji, aktualnie każda możliwość generowania przychodów przez polską branżę mleczarską jest nie do przecenienia” czytamy w stanowisku Związku Polskich Przetwórców Mleka.

– Rozumiemy powody protestu przewoźników, ale ten rok nie był łatwy dla polskich gospodarstw produkujących mleko – mówi Marcin Hydzik, prezes zarządu ZPPM dodając:

– Jako kraj Polska nie może sobie pozwolić na utratę rynku ukraińskiego, co niechybnie nastąpi, jeżeli nasi partnerzy z Ukrainy uznają polskich przetwórców mleka za niewiarygodnych i niedotrzymujących umów kontrahentów.

Agnieszka Maliszewska, mleko, cena mleka, przetwórcy, mleczarnie, mleczarstwo, prąd, dostawy energii

Agnieszka Maliszewska: musimy szukać nowych rynków dla polskich produktów

Sektor mleczarski musi się zastanowić nad nową strategią działania. Już teraz należy patrzeć w przyszłość, ponieważ ta będzie trudna i wymagająca. – Należy się zastanowić, czy rzeczywiście potrzebujemy takiego rozdrobnienia spółdzielni...

Zgodnie z oficjalnymi danymi publikowanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w samym tylko pierwszym półroczu 2023r. z Polski na Ukrainę trafiły produkty mleczarskie o wartości ponad 250 mln złotych. Dwa miesiące później kwota ta wzrosła już do ponad 320 mln złotych.

– Jeżeli tendencja ta miałaby się utrzymać, prawdopodobnie do końca roku polski eksport mleczarski na Ukrainę osiągnąłby wartość 470 – 500 mln złotych, czemu sprzyja okres świąteczny - szacuje prezes Hydzik.

Branża mleczarska oczekuje od polskich władz bezzwłocznego podjęcia zdecydowanych działań zmierzających do przywrócenia drożności przejść drogowych po obydwu stronach granicy.

Każdy dzień zwłoki nie tylko generuje wysokie koszty, ale może spowodować, że ponowne wejście polskich eksporterów na rynek ukraiński nie będzie możliwe.

Związek Polskich Przetwórców Mleka zwrócił się z apelem do Premiera RP, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przewodniczących wszystkich klubów i kół poselskich aktualnie zasiadających w Sejmie.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA