Powstanie populacja krów o zwiększonej zdrowotności racic

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-05-2017,15:10 Aktualizacja: 22-05-2017,15:41
A A A

Centrum Genetyczne (CGen) zostało utworzone przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka 1 kwietnia 2016 r. Misją tej jednostki jest doskonalenie krajowej populacji bydła mlecznego w celu zwiększenia jej efektywności i konkurencyjności w stosunku do populacji zagranicznych.

CGen zajmuje się przede wszystkim poszerzaniem oceny wartości hodowlanej o nowe cechy, a także wspieraniem hodowców przez wdrażanie najnowszych technologii. Jednym z pierwszych projektów realizowanych przez centrum jest „CGen korekcja” ukierunkowany na poprawę zdrowotności racic.

mleczna gala, pfhbipm, krowy mleczne, producenci mleka

Mleczna Gala. Najlepsi hodowcy zostali nagrodzeni

Hodowcy bydła i producenci mleka, których stada osiągnęły najwyższe wydajności w ubiegłym roku, zostali nagrodzeni podczas czwartej edycji Mlecznej Gali. Odbyła się ona 17 maja w Warszawie. Mleczna Gala zgromadziła najlepszych...

- Choroby kończyn są jedną z trzech kluczowych przyczyn przedwczesnej eliminacji krów ze stada. Stan racic warunkuje opłacalność produkcji wpływając na pobranie paszy, poziom produkcji, podatność na choroby metaboliczne i infekcyjne oraz płodność – mówi dr Katarzyna Rzewuska z Centrum Genetycznego PFHBiPM.

Wiele informacji dotyczących korekcji racic jest zapisywanych w formie papierowej lub w programach komputerowych obsługujących systemy udojowe. Dlatego dostęp do nich jest ograniczony.

Aby kolejne cechy zostały objęte oceną konieczne jest przekazywanie zapisanych obserwacji do centralnej bazy danych. Głównym elementem projektu CGen korekcja było więc stworzenie mobilnej aplikacji służącej do rejestrowania diagnoz podczas korekcji racic. Aplikacja ta jest ciągle na etapie udoskonalania ale korektorzy, którzy dołączyli do projektu już wykorzystują ją do zbierania danych.

mleko, cena mleka,  producenci mleka, mleczarnie

Mleko w UE tańsze trzeci miesiąc z rzędu

Producenci mleka w Unii Europejskiej już trzeci miesiąc z rzędu otrzymują niższe ceny za sprzedany surowiec. Pierwotne analizy Komisji Europejskiej mówiły o wzroście notowań w marcu. Okazuje się jednak, że była ona niższa, a w kwietniu...

- Proponujemy zastąpienie tradycyjnych notesów aplikacją internetową „CGen korekcja”. Umożliwia ona precyzyjną rejestrację obserwacji nie wymagając dodatkowego nakładu pracy. Na obecnym etapie rozwoju służy ona do gromadzenia danych o stanie zdrowia racic, w tym o występowaniu poszczególnych schorzeń – tłumaczy dr Katarzyna Rzewuska.

Zebrane i zapisane wyniki korekcji przez wykonujące ją osoby w stadach prowadzących genotypowanie mają być bazą do powstania żeńskiej populacji referencyjnej.

W maju odbyło się już pierwsze bezpłatne szkolenie dla osób wykonujących korekcję racic w ramach projektu „CGen korekcja”. Głównym wykładowcą był prof. dr hab. Johann Kofler z Austrii. Składało się ono z części teoretycznej i praktycznej zorganizowanej przy współpracy z Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej.

Więcej informacji na temat projektu „CGen korekcja” można znaleźć TUTAJ

Książki warte polecenia: Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA