PFHBiPM: Pomoc dla wszystkich producentów mleka

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-11-2015,11:20 Aktualizacja: 24-11-2015,11:33
A A A

Wszyscy producenci mleka powinni skorzystać ze specjalnej, unijnej pomocy – przekonuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Nadzwyczajne wsparcie unijne dla branży mlecznej w związku z trudną sytuacja hodowców, w przypadku Polski wynosi ponad 120 mln zł. Sposób podziału tych środków miał zostać wypracowany na poziomie krajowym, w związku z czym odpowiednie rządowe rozporządzenie trafiło do konsultacji.

Zgodnie z przyjętym w nim rozwiązaniem, o wsparcie będą się mogli ubiegać rolnicy, którzy prowadzą produkcję o małej lub średniej skali (ok. 3-50 krów), na dzień 31 marca 2015 r. posiadali kwotę indywidualną dla dostaw lub sprzedaży bezpośredniej (bądź też sumę tych kwot) w wysokości od 15 000 do 250 000 kilogramów mleka, natomiast w dniu złożenia wniosku o udzielenie pomocy będą mieć przynajmniej trzy krowy typu mlecznego lub kombinowanego w wieku powyżej dwóch lat.

W przesłanej do byłego już ministra rolnictwa Marka Sawickiego opinii, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka zanegowała taki system redystrybucji unijnych pieniędzy. Zarzuciła ministrowi nieliczenie się ze zdaniem hodowców, brak konsultacji i niestosowność w postaci ogłoszenia wymienionych powyżej zasad jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

„Dostrzegamy problemy dużych gospodarstw rolnych związane z dekoniunkturą rynkową. Te gospodarstwa stanowią tak naprawdę dziś o sile polskiego mleczarstwa i polskiej produkcji mleka” – przekonuje PFHBiPM.

Proponuje też inne rozwiązanie, jeśli chodzi o podział unijnej puli. „Zasadnym uważamy przyznanie finansowego wsparcia wszystkim hodowcom bydła mlecznego i producentom mleka w odniesieniu do posiadanych przez nich limitów produkcji mleka na ostatni dzień roku kwotowego 2014-2015” – można przeczytać w piśmie Federacji.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA