PFHBiPM: Pomoc dla wszystkich producentów mleka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-11-2015,11:20 Aktualizacja: 24-11-2015,11:33
A A A

Wszyscy producenci mleka powinni skorzystać ze specjalnej, unijnej pomocy – przekonuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Nadzwyczajne wsparcie unijne dla branży mlecznej w związku z trudną sytuacja hodowców, w przypadku Polski wynosi ponad 120 mln zł. Sposób podziału tych środków miał zostać wypracowany na poziomie krajowym, w związku z czym odpowiednie rządowe rozporządzenie trafiło do konsultacji.

Zgodnie z przyjętym w nim rozwiązaniem, o wsparcie będą się mogli ubiegać rolnicy, którzy prowadzą produkcję o małej lub średniej skali (ok. 3-50 krów), na dzień 31 marca 2015 r. posiadali kwotę indywidualną dla dostaw lub sprzedaży bezpośredniej (bądź też sumę tych kwot) w wysokości od 15 000 do 250 000 kilogramów mleka, natomiast w dniu złożenia wniosku o udzielenie pomocy będą mieć przynajmniej trzy krowy typu mlecznego lub kombinowanego w wieku powyżej dwóch lat.

W przesłanej do byłego już ministra rolnictwa Marka Sawickiego opinii, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka zanegowała taki system redystrybucji unijnych pieniędzy. Zarzuciła ministrowi nieliczenie się ze zdaniem hodowców, brak konsultacji i niestosowność w postaci ogłoszenia wymienionych powyżej zasad jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

„Dostrzegamy problemy dużych gospodarstw rolnych związane z dekoniunkturą rynkową. Te gospodarstwa stanowią tak naprawdę dziś o sile polskiego mleczarstwa i polskiej produkcji mleka” – przekonuje PFHBiPM.

Proponuje też inne rozwiązanie, jeśli chodzi o podział unijnej puli. „Zasadnym uważamy przyznanie finansowego wsparcia wszystkim hodowcom bydła mlecznego i producentom mleka w odniesieniu do posiadanych przez nich limitów produkcji mleka na ostatni dzień roku kwotowego 2014-2015” – można przeczytać w piśmie Federacji.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA