Mleko nieznacznie tańsze, ale jest szansa na zmianę trendu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-06-2020,10:35 Aktualizacja: 26-06-2020,10:34
A A A

Mleko w maju w skupie w Polsce kosztowało 130,88 zł za hektolitr. Oznacza to spadek notowania tego surowca o 1% w porównaniu do kwietnia 2020 oraz o niemal 3% do maja ubiegłego roku.

Mleko jest tańsze, ale zdaniem ekspertów na rynku, który wraca do sytuacji sprzed pandemii koronawirusa, zaczyna panować względny spokój.

Cena skupu mleka we wszystkich rejonach kraju Polski tym razem nie osiągnęła wartości 1,4 zł za litr. Tradycyjnie najwyższe stawki otrzymywali producenci w woj. podlaskim.

  • Cena mleka w Polsce w maju wyniosła średnio niemal 1,31 zł za litr
  • Mleko w kwietniu w naszym kraju kosztowało 1,32 zł za litr
  • Mleko w maju było o niemal 1% tańsze niż w kwietniu
  • Cena mleka w notowaniach GUS w całej Polsce spadła poniżej 1,4 zł za litr
  • Cena produktów mleczarskich rośnie

produkcja mleka, zmniejszenie produkcji, Komisja Europejska, tworzenie grup producentów, dostosowanie produkcji do popyt

Apelują o ograniczenie produkcji mleka

Pandemia koronawirusa i wprowadzenie środków ograniczających dostępność siły roboczej, wywołało zakłócenia w skupie i przetwarzaniu mleka. W ustabilizowaniu sytuacji może pomóc zmniejszenie produkcji mleka przez...

Mleko kosztuje poniżej 1,4 zł za litr

Producenci mleka tylko z jednego województwa, tj. podlaskiego, otrzymywali za surowiec stawkę przekraczającą 1,35 zł. Mleczarnie płaciły tam 1,38 za litr.

Cena za mleko przekroczyła 1,30 złotych w woj. lubuskim (1,34 zł/l), warmińsko-mazurskim (1,33 zł/l), lubelskim, opolskim oraz dolnośląskim (1,30 zł/l).

Mleczarnie płaciły stawki poniżej 1,30 złotych za litr producentom mleka z 10 województw. 1,29 zł za litr otrzymywali rolnicy z woj. mazowieckiego oraz wielkopolskiego, 1,28 zł za litr z woj. podkarpackiego, a 1,27 zł za litr z kujawsko-pomorskiego i śląskiego.

Najniższe stawki za mleko oferowały mleczarnie w woj. zachodniopomorskim (1,26 zł/l), pomorskim (1,24 zł/l), łódzkim (1,23 zł/l), świętokrzyskim (1,22 zł/l) i małopolskim (1,21 zł/l).

mleczarnie, mleko, lista wstydu, minister rolnictwa, MRiRW, import mleka, producenci mleka, bydło mleczne

Lista wstydu wciąż budzi spore kontrowersje

Ministerstwo rolnictwa uważa, że patriotyzm gospodarczy niektórych przedsiębiorstw mleczarskich budzi wątpliwości. W związku z tym opublikowało listę wstydu. - Zakłady mleczarskie w Polsce dotyka również nieodpowiedzialna polityka...

Mleko przerzutowe w cenie

- Obserwując sytuację na giełdach dotyczącą cen mleka przerzutowego widzę, że jest pewna tendencja zwyżkowa, która wkrótce może się przełożyć na ceny mleka surowego płacone przez mleczarnie - mówił dla naszego portalu Martin Ziaja, prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła (OZHB)

Mleko przerzutowe jest to surowiec, który zakłady przetwórcze sprzedają między sobą. Jego ceny są wyznacznikiem rynkowych zmian. Już od ponad miesiąca utrzymuje się wzrostowy trend jego notowań.

- Aby mleczarnie mogły podnieść ceny skupu mleka taki trend musi się utrzymywać przez minimum miesiąc, a nawet dwa. Przy tendencji spadkowej wystarczą dwa tygodnie, żeby te obniżyły stawki skupu - mówi Ziaja.

Cena mleka przerzutowego w notowaniach foodcom.pl wynosi obecnie 360 euro za tonę. Tendencja zwyżkowa utrzymuje się praktycznie od końca marca, kiedy to kosztowało ono 290 euro za tonę. Pewne wahania cenowe wystąpiły jedynie w pierwszym tygodniu czerwca.

mleko, skup mleka, mleczarnie, bydło mleczne, producenci mleka, mleko surowe w skupie, mleczarnie, mleko przerzutowe

Mleka w kwietniu było mniej. Winny koronawirus?

Skup mleka w kwietniu 2020 roku, jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniósł 1 021,9 mln litrów. Był on o 1,8% mniejszy niż w...

Gotowe artykuły w dobrej cenie

Zahamował spadek cen zbytu gotowych produktów. Zakłady mleczarskie podkreślają jednak, że czekają na większy popyt.

Sery dojrzewające osiągnęły najbardziej stabilną cenę. Kształtują się one od 11,8 do 12,5 zł za kilogram. Jak podaje TVP 1, w ich notowaniach można zauważyć wciąż tendencję wzrostową.

Odtłuszczone mleko w proszku kosztuje obecnie od 9,2 do 9,5 zł za kg, a masło w blokach 14,2 - 14,5 zł za kg.

Zestawienie majowych cen mleka w tabeli znajdziesz TUTAJ.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA