Kryzys na rynku mleka przybiera na sile

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-08-2023,8:05 Aktualizacja: 30-08-2023,6:46
A A A

Cena mleka W Polsce w lipcu spadła do poziomu 188,67 zł za hl i była o 2,5% niższa niż w czerwcu oraz o 19,3% rok do roku.

Cena mleka w naszym kraju począwszy od stycznia, aż  do czerwca, zmalała już o 21,2%.

– Krajowy sektor mleczarski przeżywa poważny kryzys. Świadczą o tym nie tylko coraz słabsze wyniki ekonomiczne, ale też sygnały dochodzące od wielu małych zakładów i spółdzielni, które zaczynają mieć problemy z płatnościami za mleko – mówi dyrektor Polskiej Izby Mleka i wice przewodnicząca COGECA Agnieszka Maliszewska i dodaje:

  • Cena mleka od stycznia do czerwca, zmalała o 21,2%
  • Sieci handlowe wymuszają na spółdzielniach obniżki cen produktów
  • Hodowcy niską cenę płaconą za mleko próbują nadrobić jego produkcją

Robert Telus, mleko, produkcja mleka, sektor mleczarski, cena mleka, skup masła, skup interwencyjny OMP

Telus: rozpoczniemy skup masła i mleka odtłuszczonego

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rozpocznie skup masła i mleka odtłuszczonego w proszku. - Jeszcze w tym tygodniu Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rozpocznie skup masła i mleka odtłuszczonego w proszku - poinformował podczas wczorajszej...

– Z wielkim rozczarowaniem patrzę na zachowania niektórych sieci handlowych, które obserwując trudną sytuację w sektorze mleka wręcz wymuszają obniżki cen powołując się np. na niższe stawki za surowiec. To tak, jakby nie miały świadomości, że jest on tylko częścią ogólnych kosztów, z którymi borykamy się jako branża. Należą do nich opakowania, wsady, koszty pracownicze, inflacja, czy media. Czy za chwilę sieci będą oczekiwały tego, żebyśmy dopłacali do produkcji?

Wyniki finansowe krajowego przemysłu mleczarskiego w pierwszym kwartale 2023 r. uległy znaczącemu pogorszeniu. Zdecydowała o tym wyższa dynamika kosztów operacyjnych niż przychodów ze sprzedaży.

Głównym powodem był spadek cen na światowym i krajowym rynku oraz relatywnie wysokie notowania surowca mlecznego w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku.

Zysk netto branży wyniósł 24,6 mln zł, wobec 783,5 mln zł w pierwszym kwartale 2022 r.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka, mleko w UE,

Cena mleka ponownie w dół

Cena mleka w Polsce w 2023 r. zmalała kolejny, już 7 miesiąc z rzędu. Tym razem obniżyła się ona poniżej granicy 190 zł za hl. Mleko w lipcu kosztowało w skupie 188,67 zł za hl tj. o 2,5% mniej niż w poprzednim miesiącu (193,58 zł za hl) i o 19,3%...

Przedsiębiorstwa, które go uzyskały stanowiły 43,2% liczby podmiotów, które złożyły sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym oraz o nakładach na środki trwałe. W analogicznym okresie 2022 r. było to 80,8%.

– Z taką sytuacją nie mieliśmy do czynienia od lat. Niemal codziennie otrzymujemy prośby od małych spółdzielni niezrzeszonych w Polskiej Izbie Mleka o pomoc w podjęciu działań, które zapobiegną ich upadkowi. Dzwonią do nas także rolnicy. Pracuję dla sektora mleczarskiego od 25 lat i nie przypominam sobie tak trudnego roku – mówi Maliszewska.

Duża produkcja mleka wskazuje na to, że rolnicy niską cenę płaconą za surowiec próbują nadrobić jego produkcją i sprzedażą większej ilości. Dane KE pokazują, że ten unijny trend jest coraz mocniejszy.

– Spadki wyraźnie widać jedynie w krajach nadbałtyckich. Polska nadal jest w czołówce liderów unijnej produkcji i na razie nie widać potencjalnych zmian, co niestety z pewnością nie wpłynie na zminimalizowanie skutków kryzysu - zauważa także Agnieszka Maliszewska.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)

 

 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2023

Hoduj z głową bydło:

-Wspólny cel, czyli zdrowe racice

-Mimo kryzysu dopiął swego

-W budkach mają komfortowo

-Aby krowy wygonie leżały

-Różne sytuacje doju

 

PRENUMERATA