Forum Spółdzielczości Mleczarskiej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: d.wasniewska hoduj@apra.pl
14-09-2015,8:05 Aktualizacja: 14-09-2015,8:18
A A A

Według przedstawicieli  polskich spółdzielni mleczarskich nasz rynek wymaga regulacji. Mimo że ceny towarów na półkach sklepowych nie różnią się od tych z czasu przed kryzysem , ceny skupu u producenta spadły w znaczący sposób. Jest to sutek  działalności i nacisków ze strony największych sieci handlowych.

XIII Forum Spółdzielczości Mleczarskiej , które odbyło się w dniach od 10 do 12 września 2015r. w Augustowie i miało na celu przedyskutowanie obecnej sytuacji w sektorze mleczarskim oraz wyszczególnienie  działań koniecznych do przezwyciężenia kryzysu zarówno na terenie Unii Europejskiej (zwłaszcza po zakończeniu kwotowania mleka), jak też na rynku światowym.  Do dyskusji zaproszono ponad 200 gości związanych  z branżą mleczarską z 13 krajów, m.in. z Francji, Danii, Niemiec, Australii, Nowej Zelandii i Chin.

Dyskusje na temat działań sektora mleczarskiego prowadziły do kilku wniosków. Likwidacja kwot mlecznych z pewnością spowoduje zmniejszenie ilości gospodarstw mleczarskich, zwiększy się koncentracja zwierząt, a ich wydajność wzrośnie.  Konieczna będzie koncentracja i konsolidacja spółdzielni, co ograniczy koszty i zwiększy konkurencyjność.  Konieczne jest również zdobywanie rynków poza Unią, oraz ożywienie rynku wewnętrznego poprzez działania informacyjne o jakości i pochodzeniu produktu. Równie istotnym  działaniem jest badanie rynku i preferencji konsumenta.

Optymistyczne prognozy  przedstawione na Forum mówią o poprawie kondycji  rynku mleczarskiego w połowie 2016 roku. Należy jednak pamiętać, że jest on bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne, jak sytuacja polityczna, warunki pogodowe w obszarach produkcyjnych, czy ceny ropy.

Poleć
Udostępnij
ass="left">Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA