Choroba niebieskiego języka szerzy się w Europie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-12-2015,8:00 Aktualizacja: 15-12-2015,7:57
A A A

Choroba niebieskiego języka szerzy się w Europie i atakuje bydło, owce i kozy. Wywołujący ją wirus BTV został ostatnio wykryty we Francji, Grecji Turcji oraz Bośni i Hercegowinie. Hodowcy w całej Unii Europejskiej powinni zachować ostrożność.

Jak podaje portal The Dairy Site, Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) w swoim najnowszym raporcie informuje o kolejnych ogniskach choroby niebieskiego języka znalezionych we Francji. Siedem z nich w regionie Puy-de-Dome w centralnej części tego kraju, a jeden w pobliskim regionie Nievre.

Choroba niebieskiego języka, bydło, francja

Epidemia choroby niebieskiego języka rozszerza się

Francja odnotowała już ponad 90 źródeł epidemii tzw. choroby niebieskiego języka, od kiedy wirus śmiertelny dla bydła, owiec i kóz, pojawił się na początku września w środkowej części kraju. W ponad 80 przypadkach wirus (serotyp 8)...

W sumie kontroli zostało poddanych 719 sztuk bydła. W celu uniemożliwienia rozprzestrzeniania się wirusa służby weterynaryjne wprowadziły kontrolę ruchu zwierząt oraz niezbędne środki polegające na dezynfekcji i szczepieniach.

W Grecji choroba pojawiła się pierwszy raz od listopada 2014 r. Wywołał ją serotyp wirusa BTV, który był związany z ogniskami na Węgrzech, w Austrii i Rumunii. Dotknęła ona stado 48 kóz na fermie w południowej części tego kraju a także cztery sztuki owiec i 12 sztuk bydła.

W Bośni i Hercegowinie typ wirusa, który w ostatnim czasie zaatakował stado liczące 17 owiec i 24 sztuki bydła w regionie Lopare w północno-wschodniej części kraju nie został na razie zidentyfikowany.

Z kolei w Turcji tamtejsze służby weterynaryjne odkryły jeden przypadek choroby u owcy w stadzie liczącym 11 sztuk w gospodarstwie leżącym w regionie Isiklar w środkowo-zachodniej części kraju. Serotyp wirusa również nie został jeszcze potwierdzony.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA