Ustawa "lokal za grunt" do podpisu prezydenta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Pawlowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-01-2021,10:05 Aktualizacja: 14-01-2021,10:09
A A A

Senat nie zaproponował poprawek do tzw. ustawy "lokal za grunt", której celem jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Za podjęciem uchwały głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciw, a jeden z senatorów wstrzymał się od głosu.

Związek Gmin Wiejskich RP, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, wsparcie dla gmin

Gminy wiejskie protestują w sprawie podziału pieniędzy na inwestycje

Zarząd Związku Gmin Wiejskich RP stanowczo protestuje oraz domaga się rewizji postępowania związanego z rozdziałem środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w ramach drugiego naboru wniosków. Związek gmin w stanowisku...

Chodzi o ustawę o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, potocznie nazywaną ustawą "lokal za grunt". Jej przepisy zakładają w uproszczeniu, że gmina za oddanie gruntu pod budowę mieszkań ma otrzymać w zamian od inwestora część lokali.

Zdaniem projektodawców nowe przepisy mają na celu wsparcie gmin w powiększaniu własnego zasobu mieszkaniowego - mieszkań komunalnych, czynszowych i społecznych. Adresatem tych rozwiązań są głównie małe gminy.

Nowe przepisy zakładają, że inwestor będzie mógł wybudować nowy budynek mieszkalny na działce pozyskanej od gminy lub wyremontować budynek już istniejący.

W kontekście rozliczeń między gminami a inwestorami nowelizacja przewiduje, że inwestor za otrzymanie gruntu pod budowę mieszkań od samorządu ma się z nim rozliczać mieszkaniami bez naliczania marży.

gminy popegeerowskie, PGR, Mateusz Morawiecki, Paweł Szefernaker, wsparcie dla wsi

Rząd rusza z programem wsparcia dla gmin popegeerowskich

Rozpoczęcie programu wsparcia dla gmin popegeerowskich w wysokości 250 mln zł ogłosił premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy naprawiać niesprawiedliwości; chcemy, żeby do tych terenów z powrotem zajrzała nadzieja - podkreślił. Szef rządu...

Ustawa zakłada też, że część rozliczenia będzie mogła być w formie pieniężnej. Inwestor z kolei będzie mógł swobodnie dysponować mieszkaniami, które nie zostaną przekazane gminie.

Według nowych rozwiązań dopuszczone mają być też inne formy inwestowania z wykorzystaniem nieruchomości gminnych, np. uzyskiwanie przez gminy mieszkań położonych w innych lokalizacjach lub uzyskiwanie powierzchni niemieszkalnych (np. pod działalność wychowawczą, zdrowotną, kulturalną).

Zgodnie z nowym prawem, nieruchomości oferowane przez gminę będą musiały być objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub będzie musiała być wydana dla takiej nieruchomości decyzja o warunkach zabudowy.

Takie rozwiązanie ma na celu przyspieszenie inwestycji i zmniejszenie niepewności potencjalnych inwestorów co do możliwości zagospodarowania danej nieruchomości.

bitwa o wozy, wybory prezydenckie 2020, mswia, straż pożrna, Paweł Szefernaker

Wozy strażackie trafiły do zwycięskich gmin

Strażacy ochotnicy z gmin, które zwyciężyły w obu turach "Bitwy o wozy", odebrali pojazdy ratowniczo-gaśnicze - poinformował Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA. To 65 wozów wartości 52 mln zł. - Obecna sytuacja pandemii...

Przewiduje się, że najemcy mieszkań uzyskanych przez gminę w rozliczeniu "lokal za grunt" będą mogli ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu "Mieszkanie na Start", który jest realizowany od 1 stycznia 2019 r. Dopłaty mają na celu polepszenie warunków mieszkaniowych osób średniozamożnych.

Innym rozwiązaniem jest też tzw. grant na infrastrukturę. Gmina, która zaangażuje się w prowadzenie polityki mieszkaniowej poprzez m.in. tworzenie mieszkań komunalnych; tworzenie mieszkań w formule TBS; czy współpracę z inwestorami na zasadach lokal za grunt będzie mogła uzyskać grant np. na drogę, żłobek, przedszkole w wysokości 10 proc. tego przedsięwzięcia infrastrukturalnego.

Projekt przewiduje, że grant na infrastrukturę będzie można łączyć z innymi środkami, np. pochodzącymi z Funduszu Dróg Samorządowych.

Nowe przepisy mają ponadto wprowadzić zachęty do prowadzenia prac remontowych w budynkach zabytkowych oraz do inwestowania na terenach poddawanych rewitalizacji.

Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 kwietnia.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu