Rząd rusza z programem wsparcia dla gmin popegeerowskich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-12-2020,14:30 Aktualizacja: 30-12-2020,14:37
A A A

Rozpoczęcie programu wsparcia dla gmin popegeerowskich w wysokości 250 mln zł ogłosił premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy naprawiać niesprawiedliwości; chcemy, żeby do tych terenów z powrotem zajrzała nadzieja - podkreślił.

Szef rządu podczas konferencji prasowej poinformował, że w ramach programu gminy, na terenie których funkcjonowały PGR będą mogły wnioskować o inwestycje w wysokości od 50 tys. zł do 5 mln zł.

kietrz, opolszczyzna, pgr, państwowe gospodarstwo rolne, Aleksander Marszałek

Hangary pełne maszyn, krowy słuchające muzyki. PGR ma się dobrze

Krowy słuchają tam muzyki, a o ich dietę dba komputer. Tak jest w ostatnim w Polsce PGR, który w Kietrzu na Opolszczyźnie obronili pracownicy na czele z ówczesnym dyrektorem, któremu chcieliby... wznieść pomnik. - Jak naszemu...

Jak mówił, środki mogą być przeznaczone m.in. na budowę infrastruktury drogowej, wodnej, wodno-kanalizacyjnej, modernizację i budowę nowych świetlic, bibliotek i remiz strażackich, a także rozwój placów zabaw i terenów rekreacyjnych oraz konserwację budynków i zabytków.

- Rozwój musi się charakteryzować tym, że te demony przeszłości z III Rzeczypospolitej, z czasów wcześniejszych muszą odejść w niepamięć. Jedną z pięt achillesowych rozwoju III RP niewątpliwie był brak dbałości o obszary popegeerowskie.(...) Dlatego ruszamy, u progu 2021 roku, z nowym programem wsparcia dla terenów popegeerowskich w wysokości 250 mln zł. To wsparcie jest realizowane w ramach szerokiego programu rządowego programu realizacji inwestycji lokalnych - powiedział Morawiecki.

Zapewnił, że rozpoczynający się program będzie widoczny gołym okiem w ciągu 12-24 miesięcy.

- Chcemy bardzo mocno poprawić szanse rozwojowe tych zaniedbanych w czasach III RP terenów - wskazał szef rządu.

stanisław karczewski, senat, nieruchomości po pgr, krztsztof jurgiel, repatrianci

Nieruchomości po PGR dla repatriantów? Marszałek ma pomysł

Nieruchomości popegeerowskie można byłoby wykorzystać na przykład dla repatriantów, dla Polaków, którzy chcą wrócić do Polski - zaproponował Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu odniósł się do zapowiedzianej...

Morawiecki zauważył, że w III RP wiele obszarów w Polsce zostało opuszczonych. Podkreślił też, że na terenach tych gwałtownie wzrosło bezrobocie, panowała bieda, ubóstwo i brak perspektyw. - Była to ogromna niesprawiedliwość (...). Dziś chcemy tę niesprawiedliwość zacząć w stosunkowo szybkim tempie naprawiać. Chcemy, żeby do tych miejscowości z powrotem zajrzała nadzieja - dodał.

Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA powiedział, że jest to pierwszy program wprost skierowany do mieszkańców terenów popegeerowskich. - Jest to historyczny program dla tych ziem. Uważam, że jest to kropla w morzu potrzeb tych terenów, ale jest to pierwszy krok w historii III RP, taki rządowy program wsparcia tych terenów - zaznaczył.

Jego zdaniem wsparcie dla gmin, w których funkcjonowały PGR-y to kwestia upomnienia się o godność mieszkańców tych terenów i wszystkich, którzy potrzebują najbardziej pilnych inwestycji.

Nabór wniosków na inwestycje w gminach, w których niegdyś funkcjonowały PGR, rozpocznie się 4 stycznia, a zakończy 12 lutego. Wszystkie gminy mogą wnioskować o inwestycje do 5 mln zł, a dokumenty składać do wojewodów.

Następnie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wraz z wojewodami będzie opiniował złożone wnioski. W ramach tego programu gminy mogą złożyć maksymalnie trzy wnioski na trzy inwestycje. Odpowiednie formularze można pobrać na stronach KPRM i MSWiA.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement