Upływa czas na złożenie wniosku o wyższą emeryturę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Szymon Zdziebłowski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-01-2021,11:05 Aktualizacja: 08-01-2021,13:36
A A A

Tylko do poniedziałku osoby urodzone w 1953 r. i pobierające wcześniejszą emeryturę, mają czas na złożenie wniosku o emeryturę powszechną na korzystnych zasadach - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS w komunikacie przesłanym PAP poinformował, że możliwość ta dotyczy osób urodzonych w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r.

Wynika to ze zmiany sposobu obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego.

Czas na złożenie wniosku mija w poniedziałek 11 stycznia.

Jan Krzysztof Ardanowski, piątka dla zwerząt, ustawa o ochronie zwierząt, jarosław kaczyński

Oddaj gospodarstwo za emeryturę. Czy to sprawiedliwe?

Dlaczego rolnicy muszą oddawać gospodarstwa, by dostać emeryturę? - m.in. nad tą kwestią w pierwszej kolejności ma się pochylić prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich pod kierownictwem Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Były...

- Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To otwiera furtkę do wyższego świadczenia - powiedział rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Dodał, że osoba nadal pobierająca wcześniejszą emeryturę i niemająca jeszcze przyznanej emerytury powszechnej może złożyć o nią wniosek do ZUS-u.

- Jeśli zrobi to najpóźniej do 11 stycznia 2021 r., to Zakład wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach - poinformował rzecznik.

Z informacji ZUS wynika, że do złożenia wniosku służy standardowy formularz o symbolu EMP. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

emerytury i renty rolnicze, krus, świadczenia, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Wiemy, ile średnio dostają emerytowani rolnicy

W 2019 roku emerytury i renty z rolniczego systemu ubezpieczeń społecznych przeciętnie miesięcznie pobierało 1 mln 120,6 tys. osób - o 3,2 proc. mniej niż w rok wcześniej - wyliczył Główny Urząd Statystyczny. W corocznym zestawieniu...

Z kolei osoba, która już ma przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze, nie musi nic robić. ZUS przeliczy jej świadczenie z urzędu po 11 stycznia 2021 r. i poinformuje o nowej wysokości emerytury.

Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego ZUS podjął wypłatę emerytury powszechnej.

Jeśli wypłata tej emerytury była zawieszona, to świadczenie w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego mogłaby być podjęta jego wypłata. Jeśli przeliczone świadczenie okaże się wyższe od dotychczasowego, to ZUS wypłaci też wyrównanie.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu