Sejm uchwalił ustawę dot. rozwoju obszarów wiejskich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2015,10:00 Aktualizacja: 20-02-2015,10:53
A A A

Sejm uchwalił w piątek ustawę wdrażającą Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020. Na jego realizację jest 13,5 mld euro.

Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 432 posłów, żaden nie był przeciw, a tylko jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Procedowanie projektu odbyło się błyskawicznie. Dokument wpłynął do Sejmu 6 lutego, 17 odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa pierwsze czytanie. Dzień później projektem zajmował się Sejm, który nie wniósł poprawek do komisyjnej wersji ustawy.

Na szybkim tempie prac nad ustawą zależy rządowi, gdyż chce jak najszybciej uruchomić unijne środki przeznaczone na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, który stanowi tzw. II filar Wspólnej Polityki Rolnej. PROW jest już opóźniony o rok, gdyż wymagał zatwierdzenia przez Komisję Europejską. KE zatwierdziła polski PROW jako jeden z pierwszych 12 grudnia 2014 r. i dopiero wtedy można było rozpocząć proces legislacyjny.

Ustawa, przygotowana przez resort rolnictwa, stanowi podstawę prawną do wprowadzenia tego programu, który został ukierunkowany na rozwój konkurencyjności i poprawę dochodów rolników.

W ustawie określono, jakie podmioty mogą uczestniczyć w PROW 2014-2020 oraz ich zadania. Wskazano podstawowe zasady przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy. Znalazły się też przepisy dot. zasad doradzania podmiotom ubiegającym się o przyznanie pomocy oraz beneficjentom programu.

PROW 2014-2020 obejmuje takie działania jak wsparcie m.in. transferu wiedzy do rolnictwa, korzystania z usług doradczych, uczestnictwa w systemach jakości. Przewidziana jest także pomoc w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, dla tzw. młodych rolników rozpoczynających działalność w gospodarstwie, wsparcie dla osób, które chcą utworzyć nowe miejsca pracy na wsi, ale poza rolnictwem.

PROW zakłada także pomoc w realizacji inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i oszczędzanie energii. Na unijne pieniądze mogą także liczyć rolnicy chcący współpracować w ramach grup producenckich.

Oddzielną grupę stanowią dopłaty do działań rolno-klimatyczno-środowiskowych, w tym na rolnictwo ekologiczne. Tak jak dotychczas pomoc otrzymają właściciele gospodarstw położonych na obszarach m.in. górskich (tzw. ONW).

Współfinansowane będą też działania o charakterze inwestycyjnym: w gospodarstwach rolnych i przetwórstwie produktów rolnych.

Przyjmowaniem wniosków i rozliczaniem projektów tak jak dotychczas zajmować się będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W ustawie są także przepisy dotyczące utworzenia i funkcjonowania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) w latach 2014-2020. W ramach KSOW rozwijana jest wymiana informacji w zakresie rozwoju obszarów wiejskich między wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Ustawa ma wejść w życie 15 marca 2015 r. Teraz trafi do dalszych prac w Senacie.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu