Sejm uchwalił nowelizację dotyczącą egzekucji z majątku rolnika

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-01-2022,8:05 Aktualizacja: 28-01-2022,8:10
A A A

Nowelę Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którą należące do rolnika zwierzęta nie będą wyłączane z egzekucji komornika w przypadku skierowania jej do wszystkich nieruchomości gospodarstwa rolnego - przyjął Sejm. Chodzi o kwestię zabezpieczenia kredytów zaciąganych przez rolników.

Projekt nowelizacji w tej sprawie skierował do Sejmu Senat. Za nowelizacją opowiedziało się 455 posłów, 2 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu, nie głosowało 3 posłów.

bydło, opasy, obora

Te zwierzęta mają nie podlegać egzekucji komorniczej

Określenie należących do rolnika zwierząt oraz przedmiotów, które nie podlegają egzekucji komorniczej, zawiera nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, którą jednogłośnie przyjął Sejm. Poparło ją wszystkich 445 posłów...

W czasie dyskusji w Sejmie zmiany poparli posłowie PiS, KO, PSL-KP, Lewicy i Polski 2050. Zwracali też uwagę na potrzebę podjęcia pilnych prac nad ustawą o restrukturyzacji zadłużenia w gospodarstwach rolnych. Apelowali o to, by taka ustawa była wkrótce procedowana przez Sejm.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego z grudnia ub.r. wyłączyła spod egzekucji zwierzęta i rzeczy ruchome potrzebne do prowadzenia gospodarstwa rolnego przez zadłużonego rolnika.

Obecna nowelizacja ogranicza częściowo te wyłączenia. Zgodnie z nią nie będzie można wyłączyć spod egzekucji m.in. zwierząt w razie równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego prowadzonego przez dłużnika.

Jak uzasadnili autorzy nowelizacji, proponowana regulacja rozwiąże problem związany z pozyskiwaniem przez rolników zabezpieczeń wymaganych przy udzielaniu finansowania działalności rolniczej przez banki.

"Warunkiem udzielenia kredytu przez instytucje finansowe jest bowiem ustanowienie odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek, gdyby dłużnik nie wywiązał się z zaciągniętego zobowiązania. Z kolei brak możliwości zaspokojenia roszczenia ze składników majątkowych należących do rolnika, a w konsekwencji także brak możliwości ustanowienia wymaganego zabezpieczenia, bo de facto taki skutek mogą mieć regulacje Kodeksu postępowania cywilnego w aktualnym kształcie, może prowadzić do tego, że rolnicy nie będą w stanie pozyskać finansowania prowadzonej działalności rolniczej" - wskazano w uzasadnieniu zmian.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu