Bezrobocie najwyższe na Warmii i Mazurach, najniższe w Wielkopolsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-05-2017,9:00 Aktualizacja: 27-05-2017,12:05
A A A

Najwyższa stopa bezrobocia w kwietniu wystąpiła w powiatach szydłowieckim, braniewskim i bartoszyckim, natomiast najniższa w kępińskim, wolsztyńskim i poznańskim - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

W raporcie opublikowanym przez GUS poinformowano, że poziom bezrobocia w skali kraju osiągnął w kwietniu 7,7 proc. i w stosunku do wyników raportu z końca stycznia spadł o 0,9 proc.

bezrobocie, stopa bezrobocia, oferty pracy, urząd pracy, ministerstwo pracy

Bezrobocie w kwietniu najniższe od 26 lat

Stopa bezrobocia na koniec kwietnia wyniosła 7,7 proc. - podało we wtorek MRPiPS. To o 0,4 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,7 proc. mniej niż rok temu. Jak podkreślił resort, tak niskiego wskaźniku bezrobocia nie zanotowano od...

Największe bezrobocie (27,1 proc.) zarejestrowano w powiecie szydłowieckim (woj. mazowieckie). Także ta, powiatowa stopa bezrobocia, w ciągu ostatnich trzech miesięcy spadła o 2,2 proc.

Powiaty z kolejnym najwyższym poziomem bezrobocia leżą w woj. warmińsko-mazurskim. W powiecie braniewskim wskaźnik osób bez pracy utrzymuje się na tym samym poziomie - 23,5 proc. W powiecie bartoszyckim natomiast stopa bezrobocia spadła o 2,1 proc. w stosunku do stycznia i wynosi 22,3 proc.

Wysokie wskaźniki bezrobocia zarejestrowano również w powiatach: łobeskim (22,1 proc.), kętrzyńskim (21,6 proc.), radomskim (21,3 proc.), węgorzewskim (21,2 proc.), białogardzkim (21,1 proc.), przysuskim (20,3 proc.) oraz włocławskim (20,3 proc.).

Z danych GUS wynika, że najniższa stopa bezrobocia wystąpiła w powiatach województwa wielkopolskiego - kępińskim, wolsztyńskim i poznańskim, gdzie jedynie 2,2 proc. osób w wieku produkcyjnym pozostawało bez pracy.

Niskie bezrobocie odnotowano również w powiatach: wrocławskim (2,7 proc.), warszawskim zachodnim (3 proc.), nowotomyskim (3 proc.), bieruńsko-lędzińskim (3,1 proc.), grójeckim (3,1 proc.), śremskim (3,5 proc.) oraz pszczyńskim (3,7 proc.).

Wśród regionów na przeciwstawnych biegunach znajduje się woj. warmińsko-mazurskie - ze stopą bezrobocia 13,3 proc. - oraz wielkopolskie, gdzie bez pracy jest 4,6 proc. mieszkańców.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu