Pomoc dla rybaków w związku z zakazem połowu dorsza. Rząd dał zielone światło

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-07-2025,10:50 Aktualizacja: 28-07-2025,11:05
A A A

Projekt ustawy o pomocy państwa skierowanej do rybaków - armatorów jednostek pływających - w związku z wprowadzeniem zakazu połowu dorsza na Morzu Bałtyckim przyjęła Rada Ministrów.

Przedłożony przez ministra infrastruktury projekt został zaakceptowany przez rząd w miniony piątek (25 lipca). Jak z niego wynika, rybacy (armatorzy jednostek pływających) otrzymają wsparcie finansowe w związku z unijnym zakazem połowu dorsza na Morzu Bałtyckim.

W 2025 roku rząd przeznaczy na tę pomoc 50 mln zł. Szacuje się, że wsparcie będzie dotyczyło ok. 98 jednostek. Nowe przepisy rozwiązują wieloletni problem polskich armatorów” – czytamy w opisie na portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM).

Nadmierny połów dorsza

Jak tam dodano, unijna decyzja z 2019 roku miała na celu ratowanie zasobu dorsza atlantyckiego w Morzu Bałtyckim. To jeden z najcenniejszych gatunków ryb, który stanowił źródło utrzymania wielu rybaków. Jednak nadmierny połów spowodował, że tych ryb w morzu jest zbyt mało.

prawo, ustawa, zmiana ustawy, ubezpieczenie upraw, trawy nasienne

Zmiany w ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt. Dochodzą trawy

Rząd zajmie się nowelizacją Ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Przedłożony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) projekt ma być przyjęty jeszcze w trzecim kwartale br. Jak wynika z opisu w Wykazie prac...

„Zakaz połowu dorsza jest przedłużany co roku na kolejny rok kalendarzowy. Sytuacja powoduje znaczne straty finansowe wśród armatorów, ponieważ ich połowy w Bałtyku dotyczyły głównie dorsza” – wskazano w uzasadnieniu dla pomocy dla rybaków.

Pomoc po złomowaniu

Według zapisów projektu ustawy, wsparcie finansowe będzie m.in. możliwe, jeśli armator dokona złomowania jednostki pływającej albo nieodpłatnie przekazał jednostkę administracji publicznej lub szkole publicznej, na cele niezwiązane z wykonywaniem działalności gospodarczej. Wnioski trzeba będzie składać do dyrektorów urzędów morskich.

Wysokość pomocy dla rybaków będzie uzależniona m.in. od objętości jednostki pływającej, obliczanej według długości, szerokości i wysokości danej jednostki. Przy czym będzie udzielana wyłącznie raz na daną jednostkę, przy ograniczeniu czasowym do 31 grudnia 2025 roku.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Poleć
Udostępnij