Szef klubu PiS: składamy projekt ustawy przywracający zerową stawkę VAT na żywność

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Delfina Al Shehabi, Rafał Białkowski PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
02-04-2024,11:45 Aktualizacja: 02-04-2024,11:47
A A A

Klub PiS ponownie składa w Sejmie projekt ustawy przywracający zerową stawkę VAT na żywność - poinformował we wtorek przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jak podkreślił, celem projektu jest obniżenie cen żywności i utrzymanie inflacji na niskim poziomie.

Z końcem marca wygasło rozporządzenie, na mocy którego produkty żywnościowe zostały objęte obniżoną, zerową stawką VAT. Tym samym od 1 kwietnia stawka VAT na żywność wynosi znowu 5 proc. Ministerstwo Finansów informowało wcześniej, że nie zdecydowano się na przedłużenie obniżonej stawki ze względu na utrzymujący się trend spadkowy inflacji i spadek tempa wzrostu cen żywności.

rpp, żywność, ceny, wojna cenowa

Kotecki: wojna cenowa może zniwelować wzrost stawki VAT na żywność

Wojna cenowa może częściowo zniwelować wzrost stawki VAT na żywność - powiedział w czwartek w Programie I Polskiego Radia członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki. "Wyższy VAT powinien być trochę odczuwalny, ale wojna cenowa może...

Błaszczak poinformował o projekcie ws. zerowego VAT na żywność podczas workowej konferencji prasowej. "Żeby zapobiec powrotowi do biedy, który funduje ‘koalicja 13 grudnia’, postanowiliśmy po raz kolejny złożyć w Sejmie projekt ustawy, który przywraca zerową stawkę VAT-u na żywność" - przekazał. Dodał, że ustawa ma zagwarantować zerową stawkę VAT-u na żywność do końca tego roku.

Jak zaznaczył, głównym celem projektu jest obniżenie cen za żywność. "Kiedy rządziło Prawo i Sprawiedliwość, dbaliśmy o ludzi. Dbaliśmy o to, żeby dochody gospodarstw domowych były z roku na rok wyższe. Teraz, kiedy rządzi ‘koalicja 13 grudnia’, sięga ona do kieszeni szczególnie niezamożnych Polaków, gdyż VAT na żywność oznacza właśnie wydrenowanie kieszeni tych, którzy przeznaczają znaczną część swoich dochodów na żywność, a nie są to ludzie zamożni" - wyjaśnił Błaszczak.

Przypomniał, że PiS po raz pierwszy złożyło projekt przywracający zerową stawkę VAT na żywność jeszcze w trakcie swoich rządów. "Sądziliśmy, że poprzez przyjęcie takiego projektu przez Sejm wzmocnimy obowiązywanie tego prawa" - powiedział Błaszczak.

pko bp, żywność, ceny, ceny żywności

PKO BP: do spadku inflacji w marcu przyczyniły się przede wszystkim ceny żywności

Do spadku inflacji w marcu przyczyniły się przede wszystkim ceny żywności i napojów bezalkoholowych, które w ciągu miesiąca obniżyły się o 0,2 proc., wyraźnie poniżej wzorca sezonowego i wzrostów obserwowanych w poprzednich...

Jak dodał, PiS liczyło, że obecny rząd "opamięta się i doprowadzi do tego, że projekt zostanie zmieniony w obowiązujące prawo”. „Niestety tak się nie stało" - podkreślił.

Błaszczak dodał, że projekt ws. VAT na żywność ma utrzymać niską inflację, która spadła poniżej 2 proc. - wyniosła ona w marcu 1,9 proc., licząc rdr.

"To niewątpliwie zasługa działań, które podjęło PiS, kiedy rządziło, a także zasługa prezesa NBP (Adama Glapińskiego). Wiemy, że ‘koalicja 13 grudnia’ dopuszcza się ataku na NBP, żeby w ten sposób wepchnąć Polskę do strefy euro, żeby pozbawić urzędu profesora Glapińskiego, który jest przeciwny wprowadzeniu Polski do strefy euro" - ocenił.

Błaszczak powiedział, że PiS będzie wnosiło o to, aby marszałek Szymon Hołownia zdecydował o rozpatrzeniu tego projekt na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu