Leśnictwo nie trafi pod skrzydła resortu rolnictwa. Jest weto prezydenta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-01-2021,13:10 Aktualizacja: 08-01-2021,13:30
A A A

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

W środę prezydencki rzecznik Błażej Spychalski powiedział, że Andrzej Duda ma wątpliwości w sprawie niektórych rozwiązań noweli ustawy o działach administracji rządowej, zwłaszcza tego, czy leśnictwo powinno być podporządkowane resortowi rolnictwa, a nie resortowi środowiska.

ustawa o działach administracji rządowej, leśnictwo, andrzej duda, błażej spychalski

Leśnictwo pod nadzorem resortu rolnictwa? Prezydent ma wątpliwości

Andrzej Duda ma wątpliwości w sprawie niektórych rozwiązań ustawy o działach administracji rządowej, zwłaszcza tego, czy leśnictwo powinno być podporządkowane resortowi rolnictwa, a nie środowiska - przyznał w programie "Tłit WP"...
Również w czwartek w radiu Wnet Spychalski mówił o wątpliwościach prezydenta ws. ustawy. Podkreślił, że dokonano dogłębnej analizy noweli. Prezydencki rzecznik wskazywał, że nowela nie dotyczy tylko kwestii przeniesienie nadzoru nad leśnictwem do resortu rolnictwa, bo jest dalece szersza.

- Ona obejmuje materie także innych działów administracji rządowej. Obejmuje kwestie związaną z przeniesieniem podsekretarzy stanu do służby cywilnej - to jest bardzo istotna, strukturalna zmiana w rządzie - wskazywał.

Sejm 17 grudnia ub.r. odrzucił wniosek Senatu o odrzucenie noweli ustawy o działach.

Nowelizacja ta jest konsekwencją ubiegłorocznej reorganizacji Rady Ministrów i zmniejszenia liczby resortów. Według zapowiedzi polityków PiS, ma usprawnić funkcjonowanie rządu. Przewiduje m.in. wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu.

Nowelizacja zakłada też utworzenie Narodowego Centrum Sportu, które przejmie część obowiązków dotychczasowego Ministerstwa Sportu.

leśnictwo, łowiectwo, ministerstwo rolnictwa,

Geologia, leśnictwo i łowiectwo nowymi działami administracji rządowej

Wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu, zakłada projekt noweli ustawy o działach administracji rządowej, który wpłynął do Sejmu. Zmiany mają zwiększyć...

Ponadto nowela zakłada przeniesienie podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i ministerstwach do korpusu Służby Cywilnej.

Podczas prac w Senacie zwracano uwagę, że nowela wprowadza "tylnymi drzwiami" możliwość wyższego wynagradzania podsekretarzy stanu, a zatem także parlamentarzystów, których wynagrodzenia związane są z wysokością pensji podsekretarzy stanu.

Ustawa o działach administracji rządowej z 1997 r. (wielokrotnie nowelizowana) umożliwia tworzenie nowych ministerstw na podstawie rozporządzeń, bez konieczności zmiany ustawy. Warunkiem jest podporządkowanie nowo utworzonemu resortowi konkretnych, wymienionych w ustawie działów. Jeżeli jednak rząd planuje w inny sposób rozdysponować zadania należące do jednego działu, wówczas niezbędna jest nowelizacja ustawy.

W wyniku rekonstrukcji rządu przeprowadzonej na początku października 2020 r., liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a ich kompetencje przekazano innym - wcześniej istniejącym lub nowo powołanym - ministerstwom.

Komunikat Kancelarii Prezydenta RP w tej sprawie można przeczytać tutaj.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu