Będzie można strzelać do dzików cały rok i bez ograniczeń?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-07-2017,16:35 Aktualizacja: 25-07-2017,11:26
A A A

Wprowadzenie całorocznego okresu polowań na dziki oraz wydłużenie okresu polowań na jelenie i daniele - takie skutki będzie miało rozporządzenie resortu środowiska, które trafiło do konsultacji. Całoroczny odstrzał dzików ma pomóc w walce z afrykańskim pomorem świń.

Ministerstwo poinformowało w komunikacie, że w czwartek przekazało do zaopiniowania, konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji rozporządzenia ws. określenia okresów polowań na zwierzęta łowne.

Wprowadzi ono całoroczny okres polowań na dziki w całym kraju oraz wydłuży okresu polowań na jelenie i daniele.

afrykański pomór świń, ASF, bioasekuracja, dziki, Polski Związek Łowiecki, MRiRW

Kolejny przypadek ASF w Polsce. Sytuacja wymyka się spod kontroli

Pięćdziesiąte czwarte ognisko ASF w Polsce stwierdzono w gminie Kąkolewnica Wschodnia (woj. lubelskie). Jest to już 31 ognisko u świń w tym roku. Według ekspertów konieczne jest przestrzeganie nowych zaostrzonych przepisów dot....
Resort tłumaczy, że możliwość strzelania do dzików przez cały rok ma przede wszystkim związek z afrykańskim pomorem świń (ASF).

Ministerstwo wskazuje, że zgodnie z opinią naukową Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), "niższe zagęszczenie dzików" wpływa na ograniczenie rozprzestrzeniania ASF.

Zgodnie z rekomendacjami unijnymi, "bezpieczna" liczba dzików to pięć osobników na 1 tys. ha, czyli statystycznie 0,5 osobnika na km kw.

"Dotychczas podejmowane działania, w tym m.in. wprowadzenie całorocznego okresu polowań na dziki w województwie podlaskim w latach 2014 - 2016 oraz maksymalne uproszczenie planowania ich pozyskania, czy wprowadzenie możliwości wykonywania odstrzału sanitarnego nie umożliwiły ograniczenia rozprzestrzeniania wirusa ASF. W związku z powyższym istnieje potrzeba pilnego wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych ułatwiających wykonywanie polowania, co wpłynie na zmniejszenie zagęszczenia populacji dzików, a tym samym doprowadzi do powstrzymania dalszego rozprzestrzenianie się wirusa ASF" - dodano.

ASF, prawo, przepisy, afrykański pomór świń, zwalczanie ASF, bioasekuracja, Sejm

Sejm uchwalił ustawę ułatwiającą zwalczanie ASF

Powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł w uzasadnionych przypadkach zakazać chowu trzody chlewnej lub nakazać wybicie świń z powodu ASF - przewiduje znowelizowana w czwartek przez Sejm ustawa, która ma ułatwić zwalczanie tej choroby....
Resort podkreślił, że w ostatnim czasie ma miejsce "niespotykana dotąd eskalacja przypadków i ognisk ASF u dzików i wśród trzody chlewnej". W pierwszym półroczu 2017 r. zarejestrowano w Polsce 210 przypadków ASF wśród populacji dzików. Dla porównania, w 2014 r. zarejestrowano jedynie 30 przypadków, w 2015 r. - 53, a w 2016 r. - 80.

"Przedstawione dane wskazują, że liczba przypadków ASF gwałtownie rośnie, co stwarza coraz większe ryzyko transmisji wirusa ASF (ASFV) z populacji dzików do populacji świń, co stanowi zagrożenie nie tylko dla gospodarki narodowej Polski, ale także zagrożenie dla całej Unii Europejskiej" - zaznaczono.

MŚ tłumaczy, że dynamika rozprzestrzeniania się ASF wynika przede wszystkim z zagęszczenia populacji dzika.

"Jej zmniejszenie - poprzez intensywny odstrzał - wpływa proporcjonalnie na zredukowanie liczby przypadków ASF. Zdaniem niektórych ekspertów z EFSA nie zasilanie środowiska dzików wirusem ASF z populacji świń, prowadzi po pewnym czasie do wygaszenia epizootii omawianej choroby w środowisku - do czego w obecnej sytuacji należy bezwzględnie dążyć" - podkreślono w komunikacie.

Ministerstwo podało, że w roku łowieckim 2015/2016 myśliwi odstrzelili ok. 350 tys. dzików.

Wydłużenie okresu polowań na jelenie i daniele resort tłumaczy tym, że zwierzęta te wyrządzają coraz więcej szkód w uprawach i płodach rolnych oraz w lasach. W roku łowieckim 2015/2016 liczebność jeleni wynosiła ok. 170 tys. sztuk, przy odstrzale na poziomie 80 tys. sztuk.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu