Banki ostrzegają: wchodzące w życie przepisy utrudnią, a może i uniemożliwią finansowanie działalności rolniczej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-01-2024,20:30 Aktualizacja: 05-01-2024,20:46
A A A

Wejście w życie tych zmian niesie za sobą poważne skutki dla sektora rolnego, bankowego i finansowego. Może powodować utrudnienia, a nawet brak dostępu do finansowania działalności rolniczej - ostrzega Związek Banków Polskich (ZBP).

Chodzi o wchodzące w życie 7 stycznia br. zmiany wprowadzone na mocy Ustawy z 14 kwietnia 2023 r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej, polegające na stosowaniu wobec rolników, w zakresie prowadzonej przez nich działalności rolniczej, rozwiązań konsumenckich. W ocenie ZBP są one nieuzasadnione ekonomicznie, jak i prawnie

„Zmiana wskazanych wyżej przepisów została wprowadzona przez Sejm poprzedniej kadencji bez konsultacji, bez analizy i bez oceny skutków regulacji, które dostarczyłyby możliwie pełnych informacji na temat potencjalnych konsekwencji” – czytamy w komunikacie Związku.
Banki wśród powodów potencjalnego ograniczenia lub zatrzymania akcji kredytowej wymieniają:

ministerstwo finansów, projekt, ustawa, wakacje kredytowe, kredyty

Wakacje kredytowe przez cztery miesiące 2024 roku

Kredytobiorcy, których rata przekracza 35 proc. ich dochodu, będą mogli zawiesić spłatę raty kredytu w wymiarze 1 miesiąca na kwartał - to jedno z założeń, jakie przewiduje projekt ws. wakacji kredytowych na 2024 r. Resort...

1. Brak przejrzystości nowych regulacji.

„Ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej i wynikające z niej zmiany w kodeksie cywilnym i ustawie o kredycie konsumenckim powodują, że w stosunku do rolnika będą miały zastosowanie różne przepisy regulujące prawa i obowiązki stron. W zależności od rodzaju zabezpieczenia, celu finansowania czy kwoty kredytu, do umowy będą miały zastosowanie odmienne regulacje. Wprowadza to chaos oraz kłopot z adekwatnym ustaleniem i poinformowaniem klientów, jakie przepisy i dlaczego w określonych sytuacjach mają zastosowanie. Należy mieć na uwadze, że jeszcze przed wejściem w życie zmian w ustawie o kredycie konsumenckim czy kodeksie cywilnym, podobnie jak i inne osoby fizyczne, rolnicy byli i są chronieni jako konsumenci, jeśli finansowanie nie było powiązane z prowadzoną działalnością rolniczą (było przeznaczone na cele konsumpcyjne)” – wylicza ZBP.

2. Ograniczenie w elastyczności kredytów

„Dotychczasowe przepisy ustawy o kredycie konsumenckim dotyczą przede wszystkim kredytów gotówkowych (najczęściej ratalnych), które z założenia mają znacznie prostszą konstrukcję i uniwersalne założenia. Jest to produkt finansowy, ustandaryzowany, kierowany do nieograniczonego adresata. Zgoła inaczej wygląda finansowanie działalności rolniczej. Niejednokrotnie wymaga ono indywidualnego podejścia, choćby w zakresie sposobu spłaty kredytu (raty sezonowe) lub karencji w spłacie. Jest to także często finansowanie inwestycyjne, celowe. W praktyce wykorzystanie wprost aktualnych rozwiązań stosowanych w kredytach konsumenckich jest niemożliwe, a przeniesienie tych rozwiązań na kredyty udzielane rolnikom ograniczy ich elastyczność i dostosowanie do specyfiki sektora rolnego” – wskazuje ZBP.

3. Zmuszenie banków do zaostrzenia oceny

„Ustawa o kredycie konsumenckim nie jest dostosowana do kredytów ze wsparciem publicznym. Regulacje programów publicznych narzucają konieczność wprowadzenia do umowy kredytowej określonych postanowień, które mogą nie odpowiadać wymogom ustawy o kredycie konsumenckim lub zostać ocenione jako klauzule niedozwolone. Banki i instytucje finansowe będą zmuszone znacznie zaostrzyć ocenę ryzyka prawnego związanego ze stosowaniem tych przepisów w ww. umowach” – ostrzega ZBP.

4. Brak w ustawie niezbędnych przepisów

„Ustawa nie zawiera niezbędnych przepisów intertemporalnych w zakresie aneksowania (m.in. odnowień dotychczasowych kredytów w rachunku bieżącym) lub restrukturyzacji umów zawartych przed 7 stycznia 2024 r.” – wytyka ZBP.

irg sgh, sgh, raport, koniunktura, rolnictwo, nastroje, kredyty

Rolnicy z większą dostępnością do kredytów i z większą ochotą do ich zaciągania

Mamy sezonowe pogorszenie się koniunktury w rolnictwie – wynika z dotyczącego czwartego kwartału br. cyklicznego raportu Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (IRG SGH). W ocenie badaczy z tej uczelni, po...

5. Konieczność wielu zmian m.in. w produktach

„Wątpliwości interpretacyjne oraz szeroki zakres zmian (konieczność zmian w produktach, procesach, dokumentacji kredytowej, przygotowania nowych narzędzi, zmiany systemów) spowodowały, że prace dostosowujące w większości banków wciąż trwają” – zwraca uwagę ZBP.

„Reakcja sektora na proponowane zmiany była natychmiastowa, ale nie spotkała się ze zrozumieniem ze strony ówczesnego ustawodawcy. Na etapie uchwalania przepisów zabrakło merytorycznej dyskusji i wysłuchania środowiska bankowego, finansowego oraz rolniczego. Związek Banków Polskich wraz ze środowiskiem bankowym, leasingowym i rolniczym informowali szeroko o niepożądanych i negatywnych skutkach takiej regulacji” – brzmi dalej komunikat bankowców.
Zapewniają w nim oni jednocześnie chęć dalszego finasowania działalności rolniczej i otwartość na „wszelkie propozycje, które przyczynią się do usunięcia zidentyfikowanych ryzyk prawnych oraz przywrócą możliwość elastycznego podejścia do finansowania działalności rolniczej”.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu