Wyliczenia dla "frankowiczów" będą gotowe w marcu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2016,9:10 Aktualizacja: 16-02-2016,9:33
A A A

Łukasz Dajnowicz, rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego poinformował, że wyliczenia dotyczące skutków prezydenckiego projektu ustawy dotyczącej "frankowiczów" zostaną przedstawione w marcu.

Mariusz Zając ze Stowarzyszenia Kredytobiorców "Stop Bankowemu Bezprawiu", które zorganizowało poniedziałkową pikietę pod KNF powiedział z kolei, że demonstrujący chcieli przypomnieć komisji, że ma pewne zobowiązania wobec obywateli oraz uprawnienia, z których powinna korzystać. Zdaniem Zająca KNF tego jednak nie robi.

- KNF tylko grozi palcem, do tej pory nie podjęła żadnych konkretnych działań. (...) Minął miesiąc od kiedy prezydent Andrzej Duda złożył projekt ustawy (dotyczącej frankowiczów - PAP), by KNF wyliczyła jej skutki. Niestety, dla KNF-u to za mało. KNF uważa, że ankiety, które wysyła są wystarczające. My uważamy, że nie. One nie dają odpowiedzi na podstawowe pytania, ile już system bankowy, te kilka banków w Polsce, zarobiło na oszustwie, na naciąganiu obywateli - mówił.

kredyt we frankach, narodowy bank polski, frankowicze

Frankowicze to osoby dobrze sytuowane i z buforem finansowym

Frankowicze to osoby o ponadprzeciętnych dochodach, ze stosunkowo wysokimi płynnymi aktywami finansowymi, które mogą zapewnić im bufor w razie wzrostu raty, wynika z badania NBP "Zasobność gospodarstw domowych w Polsce". "Poza...

Dodał, że KNF ma wystarczające narzędzia, żeby to szybko i sprawnie wyliczyć. Uważa ponadto, że komisja działa na rzecz banków, bo tylko w ich interesie jest przedłużenie obecnej sytuacji.

Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF poinformował PAP, że Komisja liczy skutki prezydenckiego projektu dla stabilności polskiego systemu finansowego. Wyjaśnił, że KNF zbiera dodatkowe informacje z banków, co zajmuje czas.

- Zakończenie i przedstawienie wyliczeń jest planowane w marcu po przedyskutowaniu informacji - powiedział. Podkreślił, że w skład KNF wchodzą też przedstawiciele prezydenta, NBP i ministerstwa finansów.

Kilkadziesiąt osób krzyczało pod siedzibą KNF m.in., że komisja "chroni banksterów". Żądali spotkania z jej członkami, do którego jednak nie doszło. Dostępu do siedziby KNF broniło kilkunastu policjantów.

Kancelaria Prezydenta przedstawiła 15 stycznia projekt ustawy o "sposobach przywrócenia równości stron" w umowach na kredyty walutowe, mający rozwiązać problem "frankowiczów".

Zakłada on trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów. Oprócz restrukturyzacji dobrowolnej, proponuje się przymusową, w której określony ma być tzw. kurs sprawiedliwy (wyliczany będzie indywidualnie). Ostatni mechanizm zakłada przeniesienie nieruchomości na kredytodawcę ze skutkiem zwolnienia z długu.

Kilka dni temu NBP oszacował w raporcie o stabilności sektora finansowego, że restrukturyzacja kredytów walutowych negatywnie wpłynie na odporność sektora bankowego. Bezpośrednie koszty restrukturyzacji mogą wynieść do 44 mld zł.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu