Wnioski o dopłaty tylko przez internet?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-08-2017,8:10 Aktualizacja: 19-08-2017,6:47
A A A

Czy polscy rolnicy są już gotowi do składania tylko i wyłącznie przez internet wniosków o unijne dopłaty? Rada Powiatowa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Sieradzu przekonuje, że absolutnie nie.

Jej wystąpienie, które już trafiło do Krajowej Rady Izb Rolniczych, to pokłosie zapowiedzi resortu rolnictwa, że od przyszłego roku papierowe formularze wniosków mogłyby przejść do lamusa, a jedyną drogą ich składania byłby internet.

policja, przestępczość, oszust, handel wirtualnymi maszynami, maszyny rolnicze, legnica, głogów

Wpadli kolejni internetowi oszuści. Naciągali na rolnicze maszyny

Ponad 30 oszukanych osób, wyłudzonych przeszło 230 tys. złotych - to wstępny bilans działalności trzech mężczyzn zatrzymanych przez policję z Legnicy na Dolnym Śląsku. Do fikcyjnej sprzedaży wystawiali w internecie m.in. rolnicze maszyny....
Zdaniem sieradzkich działaczy, należy taką zmianę wprowadzać stopniowo, aby obyło się bez "poważnych problemów".

"Wielu rolników nie zna się na internecie lub w ogóle nie posiada komputerów, a składanie wniosków przez internet wywołuje u nich przerażenie. Przykładem może być powiat sieradzki, gdzie w 2017 r. złożono 11045 wniosków o dopłaty bezpośrednie i tylko 80 z nich złożono w formie elektronicznej" - obrazuje sieradzka rada powiatowa.

Jak zaznacza, każdy wniosek jest inny, jedne są łatwiejsze, inne trudniejsze do opracowania. Warto zatem - zdaniem samorządu rolniczego - etapować przechodzenie na obowiązkowe e-wnioski.

internet, wieś, łącza szerokopasmowe, zasięg LTE, Polski Narodowy Plan Szerokopasmowy

Każdy Polak będzie miał dostęp do internetu. Już za 4 lata

Do 2020 roku każdy Polak będzie miał dostęp do internetu - wynika z prognozy McKinsey Global Institute. Według badania Gemius w zeszłym roku dostęp do światowej sieci deklarowało 70 proc. mieszkańców kraju. W związku z tym szacuje się, że w...
W ocenie rolników, na początek powinny one dotyczyć tylko osób gospodarujących na areale do 10 ha, którzy tym samym nie muszą spełniać wymogu jeśli chodzi o dywersyfikację upraw czy zapewnienie obszarów proekologicznych.

Warto dodać, że zgodnie z zapowiedziami trwają prace, by aplikacja e-Wniosek była bardziej przejrzysta, przyjazna i intuicyjna.

Jak podkreśla ministerstwo rolnictwa, ma ona tę przewagę nad tradycyjnym wypełnianiem wniosku na papierze, że już na etapie wypełniania wniosku, identyfikuje wszystkie błędy i wskazuje użytkownikowi ich rozwiązanie.

Wprowadzone przez rolnika dane w praktyce od razu przechodzą pełną kontrolę administracyjną, co minimalizuje ryzyko sankcji i zmniejszenia płatności.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich