Wpadli kolejni internetowi oszuści. Naciągali na rolnicze maszyny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2017,8:25 Aktualizacja: 19-06-2017,8:44
A A A

Ponad 30 oszukanych osób, wyłudzonych przeszło 230 tys. złotych - to wstępny bilans działalności trzech mężczyzn zatrzymanych przez policję z Legnicy na Dolnym Śląsku. Do fikcyjnej sprzedaży wystawiali w internecie m.in. rolnicze maszyny.

Taki sprzęt jest bardzo drogi, a jednocześnie "chodliwy", więc naciągacze w ostatnim czasie bardzo go sobie upodobali. Rękę na pulsie trzymają na szczęście stróże prawa, którzy rozbili kolejną szajkę.

policja, przestępczość, oszust, handel wirtualnymi maszynami, maszyny rolnicze, leszno, katowice

Handlował wirtualnymi maszynami. Już jest za kratami

Nawet 8 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który według policji przez jeden z portali ogłoszeniowych prowadził fikcyjną sprzedaż m.in. maszyn rolniczych. Oszust brał zaliczki i znikał jak kamfora. Na trop mężczyzny wpadli...

Tym razem na pochwałę zasłużyli funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, którzy od dłuższego czasu pracowali nad sprawą związaną z oszustwami w internecie.

Zebrany materiał dowodowy doprowadził najpierw do 59-latka z Głogowa, który był podobno bardzo zaskoczony, gdy 7 czerwca odwiedzili go śledczy. Kolejne dni przyniosły dwa następne zatrzymania.

Policjanci ustalili, że mężczyźni w wieku 59, 57 i 26 lat oszukali ponad 30 osób z terenu całego kraju, wyłudzając od nich w sumie ponad 230 tys. złotych. Od kilku miesięcy na aukcjach internetowych wystawiali do sprzedaży ciągniki rolnicze, a także koparki oraz pojazdy samochodowe.

Chętni musieli wpłacić zaliczkę na podane konto, po czym sprawcy zrywali z nimi kontakt. Szajka wykorzystywała do swojej przestępczej działalności kilka rachunków bankowych, na które oszukane osoby przekazywały pieniądze.

Bracia ukradli ursusa. A wszystko nagrała kamera

Kolejny gospodarz przekonał się o tym, jak przydatny może być monitoring zamontowany na posesji. Rolnik odzyskał skradziony traktor, a złodzieje szybko trafią przez oblicze sądu. Mieszkaniec warszawskiego Wilanowa zgłosił na policję kradzież...

- Funkcjonariusze w trakcie przeszukań mieszkań zatrzymanych zabezpieczyli sprzęt teleinformatyczny, dokumentację świadczącą o przestępczej działalności oraz karty płatnicze, za pomocą których sprawcy wypłacali zaliczki wpływające na rożne konta od kupujących - podaje sierż. szt. Jagoda Ekiert z legnickiej komendy.

Zatrzymana trójka na wniosek policjantów i prokuratury została aresztowana przez sąd na 3 miesiące. Funkcjonariusze zajmujący się przestępczością internetową nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

- Policjanci prowadzący sprawy dotyczące oszustw internetowych współpracują z pracownikami odpowiadającymi za bezpieczeństwo portali aukcyjnych. Zatrzymani odpowiedzą za oszustwa. Czyn ten zagrożony jest karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności - podkreśla na koniec sierż. szt. Ekiert.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE