Wnioski o dopłaty. Gospodarze najczęściej wybierają "rolnictwo węglowe"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-04-2023,10:45 Aktualizacja: 25-04-2023,10:50
A A A

O ile na początku kwietnia ok. 25 proc. składających wnioski o dopłaty bezpośrednie starało się o wsparcie w ramach tzw. ekoschematów (o czym pisaliśmy tutaj), teraz ten odsetek wydaje się rosnąć.

Eksperci z Wielkopolskiej Izby Rolniczej (WIR) – na podstawie danych otrzymanych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – podają, że według stanu na 19 kwietnia wnioski w całym kraju złożyło 217 459 rolników, w tym w Wielkopolsce 16 512.

Rolnictwo węglowe na czele

„W ramach złożonych wniosków rolnicy wnioskują o 64 754 ekoschematy, w tym o 4 948 w Wielkopolsce. Gdyby założyć, że jeden wniosek to jeden ekoschemat, to odsetek rolników ubiegających się o ekoschematy wyniósłby 29,7 proc. W rzeczywistości ten odsetek może być mniejszy, ponieważ zgodne z zasadami ekoschematy można łączyć, i jeden wniosek może zawierać ich więcej. Województwa, które przodują we wnioskowaniu o ekoschematy, to: pomorskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie i dolnośląskie. Najmniejszym zainteresowaniem, te praktyki cieszą się w województwie świętokrzyskim. Wielkopolska lokuje się w środku stawki” – informuje WIR.

wir, wielkopolska izba rolnicza, wnioski o dopłaty, dopłaty bezpośrednie, ekoschematy

Rolnicy na razie omijają ekoschematy szerokim łukiem

Tylko jedna czwarta rolników składających w tym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie stara się o wsparcie w ramach tzw. ekoschematów. Tak wynika z zestawienia opracowanego przez ekspertów z Wielkopolskiej Izby Rolniczej (WIR)....

Jak dodaje, zdecydowanie najchętniej wybierany jest ekoschemat „Rolnictwo weglowe”, bo stanowi aż 83 proc. wszystkich wskazywanych ekoschematów. Najmniejszym wzięciem cieszy się ekoschemat „Biologiczna ochrona upraw”, pojedyncze wnioski dotyczą również „Produkcji Integrowanej” oraz „Roślin miododajnych”. Stosunkowo niewielkim zainteresowaniem cieszy się ekoschemat „Dobrostan zwierząt” z wynikiem 12 proc. w stosunku do wszystkich ekoschematów, o które wnioskowali rolnicy.

Ekoschematy mają znaczenie

Jeśli chodzi o wspomniane „Rolnictwo Węglowe”, największą popularnością w skali kraju, cieszyły się praktyki:

- Wymieszanie słomy z glebą – 35 438 wniosków,

- Międzyplony ozime/Wsiewki śródplonowe – 15 775 wniosków,

- Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji – 10 268 wniosków

„Na ekoschemat ‘Dobrostan zwierząt’ złożono łącznie w kraju 7 867 wniosków, w tym w Wielkopolsce 328 wniosków. Dla porównania najwięcej, bo aż 1 662, w woj. mazowieckim. Zdecydowanie najwięcej wniosków złożono do tej pory na dobrostan krów mlecznych - 6 353” – wylicza wielkopolski samorząd rolniczy.

dopłaty bezpośrednie, płatności  obszarowe, ARiMR, wsparcie dla rolnictwa

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie ruszył na nowych zasadach

Rozpoczęła się kampania przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Będzie to pierwszy nabór w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027. Nowością są dopłaty na realizację ekoschematów - poinformowała...

I po raz kolejny podkreśla, że korzystanie z ekoschematów ma zasadnicze znaczenie dla wysokości dopłat w nowej Wspólnej Polityce Rolnej.

„Podstawowe stawki, oferowane za spełnienie zasad warunkowości, pozwolą na otrzymanie dopłat na poziomie około 70 proc. tych, które rolnicy otrzymywali w latach ubiegłych. W kontekście spadających cen skupu płodów rolnych, a co za tym idzie rentowności działalności rolniczej, maksymalne wykorzystanie dopłat jest bardzo ważne. Według naszego rozeznania wielu rolników w Wielkopolsce ciągle przygotowuje się do złożenia wniosku. Wykonują i czekają na wyniki próbek glebowych ponieważ chcą skorzystać z ekoschematu plan nawożenia. Nie ma jeszcze zatwierdzonego rozporządzenia Dobrostan zwierząt, które, jeśli Komisja Europejska zaakceptuje, umożliwi bardziej elastyczne korzystanie z tego ekoschematu. Rolnicy odbywają jeszcze szkolenia z IP i przechodzą proces certyfikacji upraw, co jest warunkiem przystąpienia do tego właśnie ekoschematu” – podsumowuje WIR.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich