Wnioski o dopłaty do przechowywania wieprzowiny na finiszu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (bea) | redakcja@agropolska.pl
27-01-2016,14:15 Aktualizacja: 27-01-2016,14:36
A A A

Rozpatrywanie wniosków, które zgłoszono w ramach prywatnego przechowywania wieprzowiny, zostaje zawieszone z dniem 27 stycznia przez Agencję Rynku Rolnego. Do 22 bm. do ARR wpłynęły 63 wnioski od 13 przedsiębiorców, którzy do prywatnego przechowania zgłosili ok. 6 tys. ton mięsa.

Do przechowywania zgłaszano najczęściej elementy wieprzowe bez kości na okres 90 dni - poinformował p.o. rzecznika prasowego ARR Tomasz Parzybut. Można było także wnioskować o przechowywanie wieprzowiny przez 120 i 150 dni.

Dopłatami do prywatnego przechowywania objęte jest mięso dobrej jakości handlowej, pochodzące od zwierząt, których chów odbywał się przynajmniej przez ostatnie dwa miesiące na terenie UE, utrzymywanych zgodnie z obowiązującymi wymaganiami weterynaryjnymi, ubitych nie wcześniej niż 10 dni przed datą wprowadzenia mięsa do chłodni i których ubój nie nastąpił w wyniku działań nadzwyczajnych (np. z konieczności) oraz nie posiada cech dyskwalifikujących je do przechowywania lub spożycia po uprzednim przechowywaniu.

mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny, agencja rynku rolnego, komisja europejska

Prywatne przechowywanie wieprzowiny. ARR czeka na wnioski

Sytuacja na unijnym rynku trzody chlewnej ciągle jest zła. Komisja Europejska uruchomiła zatem mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Od 4 stycznia w Agencji Rynku Rolnego można składać wnioski o przyznanie takiego wsparcia -...

W tym roku zakres produktów kwalifikujących się do otrzymania wsparcia był szerszy niż w ubiegłym. Można było zgłosić m.in. tłuste elementy, które Federacja Rosyjska chętnie kupowała, a które obecnie trudno sprzedać na innych rynkach. Stąd większe zainteresowanie dopłatami.

W ubiegłym roku złożono 55 wniosków w ciągu niespełna 2 miesięcy.

Minimalna ilość wieprzowiny, jaka może zostać objęta umową na dopłaty do prywatnego przechowywania wynosi 10 ton dla produktów bez kości, 15 ton dla pozostałych produktów.

Wnioski o dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny Agencja przyjmowała od 4 stycznia. Warunkiem przystąpienia do tego unijnego mechanizmu pomocowego była m.in. rejestracja przedsiębiorcy w Centralnym Rejestrze Przedsiębiorców prowadzonym przez ARR.

O zawieszeniu składania wniosków zdecydowała Komisja Europejska informując w rozporządzeniu, że "analiza sytuacji na rynku i stosowania systemu wsparcia (...) przemawia za jego zamknięciem". Mechanizm dopłat został wprowadzony w związku ze znacznym spadkiem cen tego mięsa na unijnym rynku.

Od akcesji Polski do UE do końca grudnia 2015 r. mechanizmem dopłat do prywatnego przechowywania w Polsce objęto: 22,3 tys. ton mięsa wieprzowego wydatkując na ten cel ogółem 31,6 mln zł (w latach 2008, 2011 i 2015).

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu